Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-05-25 14:07:25

Maly90
Użytkownik
Dołączył: 2017-05-25
Liczba postów: 4
Windows 7Chrome 58.0.3029.110

OZT .. ale czy na pewno ?

Cześć wszystkim,

Postaram sie dokładnie opisać swoją historie, bo jest w niej wiele rzeczy które nie pasują do tego waszych historii nie mam przewlekłego zapalenia raczej nie odczuwam bólu codziennie czy nawet raz w miesiącu, ale od początku.
7 lat temu kiedy miałem 20 lat trafiłem na badania krwi, po konusltacji u internisty wyszła mi amylaza w okolicach 600 Lipaza tez była przekroczona około 5 krotnie co do bólu nie był straszny byłem w stanie pracować wmiare normalnie jako że byłem studentem diagnoza natychmiastowa student alkoholik zapalenie trzustki, na USG wtedy wyszła mi lekko powiększona i tyle sie dowiedziałem wtedy, 6 dni hospitalizacji standardowej kroplówka zero jedzenia bez operacji . Gastroskopia jniczego nie wykazała

Wiem że kazdy ma rózną tolerancje na alkohol ale piłem dużo mniej i rzadziej niż znajomi ale diete miałem straszną przed OZT same smażone cieżkostrawne rzeczy nie rzadko fast foody,  wyszedłem trzymałem diete ale w stylu że nie piłem nie paliłem i nie jadłem smażonego po 4 miesiacach wróciłem do alkoholu ale piwo na imprezie raz w tygodniu i powoli coraz cięzej jadłem, dobrze sie czułem zero objawów prócz zgagi często mnie męczyła bywałem u lekarza z zgaga przepisywal jakis lek i mijało na miesiac dwa .
Przez te 7 lat od tego czasu, raz mi sie zdarzył maraton alkoholowy czyli 3 dni picia pod rząd wtedy odczułem ból w nadbrzuszu, po czym nie jadlem przez 3 dni i przeszło wróciłem do diety uważałem na siebie i po 3 miesiacach wróciłem do jedzenia normalnego ale bez fast foodow sam sobie gotuje, czasami jem coś smażonego ale dobrze sie czuje.
W tym roku sytuacja sie powtórzyła stres mnóstwo problemów zacząłem regularnie pić i nie dbać w ogole o diete i o to co jem  przez 3 miesiace 2-3 razy w tygodniu drink , wódka dodam że nie piłem do nieprzytomnosci około 200-250 ml wódki za kazdym razem.
Pod koniec kwietnia odczułem ból w nadbrzuszu nie był to wileki ból ale jednak, do tego duszności i drgawki domyślam sie ze wystąpiła gorączka udałem sie na badania ale dopiero 4 dni od tego incydentu przestrzegałem diety przez ten czas amylaza wróciła do normy wyniki miałem dobre po tych 4 dniach , poszedłem do lekarza Pani tez załozyła u mnie alkoholizm i zleciła badanie USG.
Jako że nie jestem ani alkoholikiem ani kimś kto nie chce dożyć 30 rzuciłem palenie, nie pije w ogóle, postanowiłem wreszcie zadbać o swoje zdrowie i tutaj pytanie do was bardziej doświadczonych:
- W jaki sposób mogę ocenić stan swojej trzustki ?
I jak sie dowiedzieć czy moje problemy były spowodowane trzustka a zapalanie nie było konsekwencja problemów z innym organem ?
- Czy możecie polecić  jakiegoś na prawdę dobrego lekarza w Wrocławiu kto mógłby zając sie moim przypadkiem ?
- Czy po takich pojedyńczych zapaleniach zakładam że miałem takie 3 trzustka po jakimś czasie wraca do normalnego funkcjonowania ?

Z góry bardzo dziekuje za wszystkie wasze odpowiedzi
Pozdrawiam

Offline

#2 2017-05-26 05:29:07

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
AndroidChrome 58.0.3029.83

Odp: OZT .. ale czy na pewno ?

Wyglada na to,ze ewidentnie Twoja trzustka nie toleruje alkoholu, na Twoim miejscu nigdy juz bym do niego nie wrocila, sama mam z nia klopoty od alkoholu ( objawy pojawily sie dzien po imprezie) i nie tykam juz chociaz tez pilam jak inni, kazdy ma inna tolerancje na alkohol. Zrob sobie rezonans na poczatek, i nie pij juz bo z tym organem nie ma zartow, dzis nic Ci nie bedzie po piwku a jutro trafisz na intensywna terapie z zagrozeniem zycia. Mysle ze jesli bedziesz tego przestrzegal to bedzie wszystko ok [dblpt]) nie chcesz miec pzt to pain in the ass [dblpt])

Offline

#3 2017-05-26 08:15:39

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: OZT .. ale czy na pewno ?

Cześć [dblpt])

1. Poważniejsze zmiany w trzustce wychodzą na USG i tomografie komputerowym. Jak się dowiedzieć czy problemy z trzustką to efekt innego stanu zapalanego – cóż, od lekarza, tego nie da się stwierdzić bez kompleksowych badań.
2. Niestety nie jestem z Wrocławia, więc nie znam tamtejszych lekarzy.
3. Ciężko powiedzieć. Wielokrotne ataki OZT mogą zostawić ślad w postaci zwłóknień w trzustce. W przypadku niektórych etiologii OZT (np. agresywne leki, kamienie w przewodach) po usunięciu przyczyny pacjenci nie mają już problemów. W przypadku innych etiologii (np. genetyka, nieprawidłowości w budowie trzustki) kilkukrotne ataki OZT wróżą, że najpewniej będą się dalej powtarzać w przyszłości.

Offline

#4 2017-05-29 21:43:09

Maly90
Użytkownik
Dołączył: 2017-05-25
Liczba postów: 4
Windows 7Firefox 53.0

Odp: OZT .. ale czy na pewno ?

Frost napisał/a:

Cześć [dblpt])

1. Poważniejsze zmiany w trzustce wychodzą na USG i tomografie komputerowym. Jak się dowiedzieć czy problemy z trzustką to efekt innego stanu zapalanego – cóż, od lekarza, tego nie da się stwierdzić bez kompleksowych badań.

A czy jeśli po USG lekarz stwierdzi że mimo przejścia OZT 2-3 pojedynczych trzustka wygląda prawidłowo powinienem iść na rezonans żeby sie upewnić  ? rezonans chyba jest dokładniejszy prawda ?

Frost napisał/a:

3. Ciężko powiedzieć. Wielokrotne ataki OZT mogą zostawić ślad w postaci zwłóknień w trzustce. W przypadku niektórych etiologii OZT (np. agresywne leki, kamienie w przewodach) po usunięciu przyczyny pacjenci nie mają już problemów. W przypadku innych etiologii (np. genetyka, nieprawidłowości w budowie trzustki) kilkukrotne ataki OZT wróżą, że najpewniej będą się dalej powtarzać w przyszłości.

w moim przypadku to raczej błedy dietetyczne i alkohol, ale z tego co sie dowiedziałem z internetu trzustka nie jest organem który sie odbudowuje / regeneruje tak jak inne i jeśli przebyło sie OZT to żyje sie z tym do końca życia nie ma tak że po 5-10 latach ona znowu jest w stu procentach zdrowa .

Ostatnio edytowany przez Maly90 (2017-05-29 21:43:42)

Offline

#5 2017-05-29 22:55:57

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: OZT .. ale czy na pewno ?

Kolego jeśli twoje dolegliwości to OTZ przez jedzenie i napewno bardziej alkohol to się poprostu ciesz. Jeśli będziesz się oszczędzał to można żyć z mniej wydolna trzustka. Pamiętaj, ze to taki organ, który przy około 80% uszkodzeniu zaczyna dopiero dawać objawy złego trawienia. Nie pij w ogóle alkoholu brachu  i będzie dobrze. Ja chciałbym mieć ta szanse od losu i mieć "tylko"(wiem, ze  zejść kończy się tragicznie) epizod  OTZ za sobą.

Tak dużo ten alkohol znaczy dla Ciebie??? 90 to Twój rocznik??

Czy Ty wylądowałeś w szpitalu w trakcie tych trzech ataków OTZ?? Masz teraz bóle po jedzeniu??

Ostatnio edytowany przez czesiek (2017-05-29 22:59:37)

Offline

#6 2017-05-30 15:29:52

Maly90
Użytkownik
Dołączył: 2017-05-25
Liczba postów: 4
Windows 7Firefox 53.0

Odp: OZT .. ale czy na pewno ?

Nie znaczy aż tak dużo , fajnie byłoby jeszcze usiąść na plaży napić się zimnego piwa ale nie kosztem zdrowia . Tak 90 to mój rocznik.
Nie , nie odczuwam żadnych bóli , trzymam sie diety tzn nie jem tłustych rzeczy ani smażonych jeśli mięso tylko drób i max z grilla ale jeszcze tydzień po ostatnim incydencie kiedy sie najadłem czułem lekki ucisk .

Tak pierwszy "atak" kiedy miałem amylaze 600 skoczył się hospitalizacją w dwóch kolejnych przypadkach od momentu pojawienia się bólu do momentu pobrania krwi mijały 3 doby takie kolejki w NFZ niestety i przez te 3 dni nie jadłem wiec amylaza spadała.

Wiem doskonale sobie zdaję sprawę że nie jest źle , współczuje ludziom z PZT , moja aktywność na forum bierze się z tego iż nie chce też na to zachorować.
Aczkolwiek tak jak mówiłem przy moich "zapalaniach" nie czułem obezwładniającego bólu tak jak niektorzy opisują na forum byłem w stanie normalnie pracować po prostu bolał mnie brzuch tak jakby z głodu.. nie miałem też biegunki własnie odwrotnie ani tęz nudności wymiotów itp..

Offline

#7 2017-05-31 09:13:34

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
Windows 8.1Chrome 58.0.3029.110

Odp: OZT .. ale czy na pewno ?

A czy jeśli po USG lekarz stwierdzi że mimo przejścia OZT 2-3 pojedynczych trzustka wygląda prawidłowo powinienem iść na rezonans żeby sie upewnić  ? rezonans chyba jest dokładniejszy prawda ?

Niejednokrotnie słyszałem, że w przypadku samej trzustki TK jest o wiele lepszy niż rezonans. Więc ihmo nie ma sensu robić na własną rękę (kasa...), chyba, że ci jakiś lekarz zaleci.

w moim przypadku to raczej błedy dietetyczne i alkohol, ale z tego co sie dowiedziałem z internetu trzustka nie jest organem który sie odbudowuje / regeneruje tak jak inne i jeśli przebyło sie OZT to żyje sie z tym do końca życia nie ma tak że po 5-10 latach ona znowu jest w stu procentach zdrowa .

Zgadza się, trzustka się nie regeneruje (tylko "zabliźnia" - zwapnienia, zwłóknienia). Ale i jeden atak łagodnego OZT nie pozostawia raczej żadnych widocznych zmian.

Aczkolwiek tak jak mówiłem przy moich "zapalaniach" nie czułem obezwładniającego bólu tak jak niektorzy opisują na forum byłem w stanie normalnie pracować po prostu bolał mnie brzuch tak jakby z głodu..

Takie lekkie stany zapalne miałem w dzieciństwie wielokrotnie, także nie zawsze atak trzustki kończy się typowym OZT wymagającym hospitalizacji. Aczkolwiek to nie znaczy, że można to lekceważyć bo wyraźnie coś jest u Ciebie nie tak.

Tak pierwszy "atak" kiedy miałem amylaze 600 skoczył się hospitalizacją w dwóch kolejnych przypadkach od momentu pojawienia się bólu do momentu pobrania krwi mijały 3 doby takie kolejki w NFZ niestety i przez te 3 dni nie jadłem wiec amylaza spadała.

Następnym razem zrób amylaze w moczu prywatnie - koszt badania śmieszny, wyniki tego samego dnia dostaniesz a i są bardziej miarodajne w rozpoznaniu OZT jak badania amylazy w krwi. No i do tego taka informacja jest cenna dla lekarza, tj. jakie masz amylazy w chwili najbardziej dokuczliwych objawów:)

Offline

#8 2017-06-10 10:58:29

Maly90
Użytkownik
Dołączył: 2017-05-25
Liczba postów: 4
Windows 7Chrome 58.0.3029.110

Odp: OZT .. ale czy na pewno ?

Byłem na USG wszystko w normie lekarz nie zauwazył nic niepokojącego w poniedzialek wizyta u lekarza może zleci TK ... zauwazyłem też u siebie że po większym posiłku obiadowym serce zaczyna mi walić jak głupie po godzinie mniej wiecej sie uspokoja to też mnie martwi...

Offline

#9 2017-07-15 05:57:11

Monika39
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-07
Liczba postów: 230
Windows 7Chrome 59.0.3071.115

Odp: OZT .. ale czy na pewno ?

Ja też często mam ten objaw jakby szybciej biło mi serce po posiłku...

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
cs-lucifer - republikaforesnetu - urozakros - test123 - seriesphotogallery