Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-07-16 09:36:18

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
WindowsChrome 51.0.2704.103

Dzienne spożycie tłuszczy w przewlekłym zapaleniu trzustki

Ile tłuszczu jeść w PZT to chyba źródło największej ilości nieporozumień i niewiedzy jeśli chodzi o pacjentów w PZT. Wbrew temu co mogłoby się wydawać nie trzeba, ale i przede wszystkim nie można całkowicie rezygnować z tłuszczu bo podobnie jak reszta makroskładników tłuszcz jest niezbędny do życia.  Skutki niedoboru tłuszczy w organizmie to m.in.:

zahamowanie wzrostu i spadek przyrostu masy,
zmiany skórne – sucha, łuszcząca się skóra,
stany zapalne skóry, pogorszenie gojenia się ran,
wypadanie włosów,
zwiększona wrażliwość na alergeny,
spadek odporności organizmu – zakażenia bakteryjne, wirusowe (przeziębienie, grypa),
spadek napięcia mięśnia sercowego (mniejsza siła skurczu, słabe krążenie krwi, obrzęki),
kruche naczynia krwionośne.
u mężczyzn obniżenie produkcji testosteronu i związane z tym negatywne konsekwencje;)

Także w krótkich, żołnierskich słowach:

1. Kiedyś panowało przekonanie, że w przewlekłym zapaleniu trzustki należy drastycznie ograniczać tłuszcze. Obecnie w środowisku uważa się, że dieta w PZT powinna być jak najbardziej zbliżona do zrównoważonej diety zdrowej osoby.

2. Ile tłuszczu jeść w PZT? Najlepiej tyle, ile wynosi norma zrównoważonej diety. Normy podane są w tabeli na stronie 55,56 w opracowaniu: http://www.izz.waw.pl/attachments/artic … ZZ2012.pdf.

UWAGA. Nas tyczy się kolumna 20%.

Współczynniki PAL:

- 1,4--> dla niskiej aktywności fizycznej, siedzący tryb życia
- 1,6 -->dla umiarkowanej aktywności fizycznej (siędząca praca, ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu)
- 1,75--> aktywny tryb życia (ćwiczenia 4-6 razy w tygodniu, praca siedząca)
- 2--> bardzo aktywny tryb życia (praca fizyczna, ćwiczenia 4-6 razy w tygodniu)
- 2,2-2,4--> wyczynowe uprawianie sportu

3. Może się zdarzyć, że osoby z PZT nie będą tolerować takiej ilości tłuszczy jak w normie. Tutaj z pomocą przychodzi Kreon, który z tego powodu własnie zapisują nam lekarze, żeby umożliwić nam trawienie niezbędnej dla zdrowia ilości tłuszczy. Jeśli występują u was dolegliwści bólowe wynikające ze spożywania ilości tłuszczu jak w normie to należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia/zwiększenia dawki Kreonu do posiłku.

4. Jeśli mimo zwiększenia dawki Kreonu dolegliwości bólowe i inne związane ze spożyciem tłuszczy jak w normie nadal występują, niestety może być konieczne obniżenie dobowego spożycia:/. Przewlekłe zapalenie trzustki bywa niewdzięczną chorobą. O ile nigdzie nie znajdziecie oficjalnych informacji nt. minimalnej ilości tłuszczy niezbędnych do życia, to z pomocą przychodzi doświadczenie innych. Z praktyki osób zdrowych, będących na dietach redukcyjnych oraz z praktyki mojej można wywnioskować, że spożycie tłuszczy w ilości ok. 0,5-0,6 g na kg masy ciała jest absolutnie minimalnym spożyciem pozwalającym zachować względnie dobre samopoczucie i uniknąć efektów ubocznych niedoboru tłuszczy. Jest to ok. połowa normy z tabeli powyżej. Jednak pamiętajcie, że tak duże obniżenie spożycia tłuszczy jest rozwiązaniem ostatecznym.

5. Wyjściem z tej patowej sytuacji może być także spożywanie oleju kokosowego zawierającego w swoim składcie ok. 2/3 tłuszczy MCT, które nie wywołują aktywności wydzielniczej trzustki. W uproszczeniu znaczy to, że zjedzenie np. 10 g oleju kokosowego pobudza trzustkę tak samo jak zjedzenie ok. 3 gram innego tłuszczu (oliwy, oleju lnianego, rzepakowego, masła itp.). Poniżej nagranie video osoby, która pomimo dosyć niskiej toleracji na tłuszcze (ok. 30 g dziennie) "oszukała" swoją trzustkę tłuszczami MCT (nagranie po angielsku):

https://www.youtube.com/watch?v=bGhnFqUfog4

PS. W aptekach można dostać również czyste oleje MCT w ramach suplementacji.

To by było na tyle,

Pozdrawiam

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
ochrona1920 - zrzutkamario - tauron - avr - adekoland