Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-04-20 16:14:08

kristinbb
Użytkownik
Dołączył: 2017-04-20
Liczba postów: 3
Windows 7Firefox 53.0

Czy to jest chora trzustka ?

Witam...

Od 2 lat coś mi jest, bóle jelit , brzucha, coś boli pod żebrem z lewej strony.
Przez te dwa lata zrobiłam wiele badań, wszystkie oprócz tych trzustkowych.
Wszystko pod kontrolą lekarza.
Gastroskopia, kolonoskopia, USG brzucha nic nie wychodzi w wynikach.
Owszem wyszło,że mam za długą essikę :-) Takie jelito...

Parę razy wylądowałam w szpitalu z bólami za mostkiem.
Ponieważ  w 2011 miałam zawał i mam wszyte 3 stenty,
to ciągle lekarze podejrzewali mnie o problemy z krążeniem.
Ale wszystko ok.

Po ostatnim ataku silnego bólu po zjedzeniu śledzia z olejem i ciasta kruchego
sama doszłam do wniosku ,że to może być trzustka.
W tych bólach z rozpędu w środku dnia dałam mocz do badania i wyszło amylaza 38.
Poszłam do rodzinnego, dała mi na badanie  krwi , amylaza lipaza
i badanie moczu.Jutro wyniki.
Następnie zastanawia się nad elastazą.

Dla mnie to wszystko jest na razie czarna magia...
Dwa lata szukania co mi jest ...
Czy to nie za długo jak na trzustkę ?

Jak czytam teraz o objawach, to większość zdecydowanie pasuje na trzustkę...

Trzustka objawy :

…ból po lewej stronie pod żebrami aż do pleców do kręgosłupa
…po zjedzeniu czasami mdłości
…ciągle zmęczenie i irytacja
…chęć na coś słodkiego po zjedzeniu obfitego obiadu
…albo stolec za luźny albo zaparcia
…po ataku bólu w kale kuleczki tłuszczu
… jabłko na śniadanie boli,
…Colon C atak , błonnik nierozpuszczalny
…chleb, kiełbasa czosnek  boli mocno
… rozkurczowa No-spa spowodowała ,że ból był lżejszy

Jakie mam porobić badania i kiedy ?

Zaprzyjaźniona pani weterynarz powiedziała ,że skoro przez dwa lata przeżyłam , to będę żyła  [dblpt]D
Przepraszam , na pierwszy wpis długie wyszło...
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Offline

#2 2017-04-20 17:48:04

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 57.0.2987.132

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Najlepszym badaniem na trzustke jest badanie eus bądź wszech dostępna tomografia spiralna jamy brzusznej.

Offline

#3 2017-04-20 19:19:53

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
AndroidChrome 57.0.2987.132

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Witam na forum:)

Amylaza  w moczu na poziomie 38 to nie jest niepokojący wynik, w stanach zapalnych trzustki są to liczby rzędu kilku setek-kilku tysięcy.

Trzustka objawy :
…ciągle zmęczenie i irytacja
…chęć na coś słodkiego po zjedzeniu obfitego obiadu
… jabłko na śniadanie boli,
…Colon C atak , błonnik nierozpuszczalny
… rozkurczowa No-spa spowodowała ,że ból był lżejszy

Te objawy wyżej nie są charakterystyczne dla problemów z trzustką. Występują także w innych chorobach układu pokarmowego. Reszta wymienionych faktycznie jest częsta u trzustkowców.

PS chęć na coś słodkiego po obfitym obiedzie to nie trzustka a efekt gwałtownego wzrostu i spadku cukru we krwi po przesadzonym posiłku [dblpt]).

Offline

#4 2017-04-20 19:50:33

kristinbb
Użytkownik
Dołączył: 2017-04-20
Liczba postów: 3
Windows 7Firefox 53.0

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Yerzyk napisał/a:

Najlepszym badaniem na trzustke jest badanie eus bądź wszech dostępna tomografia spiralna jamy brzusznej.

dziekuję .

O eus słyszałam , ale tomografia spiralna jamy brzusznej  to nie wiem nawet o co tu chodzi.
Poszukam, sprawdzę :-)

Wiadomość dodana po 1 h 19 min 20 s:

Frost napisał/a:

Witam na forum:)

Amylaza  w moczu na poziomie 38 to nie jest niepokojący wynik, w stanach zapalnych trzustki są to liczby rzędu kilku setek-kilku tysięcy.

Trzustka objawy :
…ciągle zmęczenie i irytacja
…chęć na coś słodkiego po zjedzeniu obfitego obiadu
… jabłko na śniadanie boli,
…Colon C atak , błonnik nierozpuszczalny
… rozkurczowa No-spa spowodowała ,że ból był lżejszy

Te objawy wyżej nie są charakterystyczne dla problemów z trzustką. Występują także w innych chorobach układu pokarmowego. Reszta wymienionych faktycznie jest częsta u trzustkowców.

PS chęć na coś słodkiego po obfitym obiedzie to nie trzustka a efekt gwałtownego wzrostu i spadku cukru we krwi po przesadzonym posiłku [dblpt]).

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Chcesz powiedzieć ,że się objadam ;-)))
Nic z tego,ważę 56  kg przy wzroście 160, waga trzyma się i nie zmienia.

Problem w tym ,że nie mam żadnych stwierdzonych chorób układu pokarmowego...
USG nic nie wykazało, gastroskopia nic nie wykazała i w końcu kolonoskopia nic nie wykazała, wszystko wręcz idealne.
Dwukrotnie robione wszystko w odstępie roku.

Wyniki krwi i moczu w normie, kontrolowane na bieżąco.
Profil nerkowy, profil wątrobowy zbadane, nic...
Rentgen płuc nic.

Serce, cholesterol idealne, więc skąd ten zawał ?
Szczupła, nie pali, nie pije, tryb życia sportowy...
Ordynator chodził przez tydzień i ze mną rozmawiał.
Nie wiadomo skąd ten zawał.

Teraz historia się powtarza.
Ból i nic nie wiadomo.

Jeżeli chodzi o błonnik nierozpuszczalny, czyli ten Colon  C,
to właśnie miewam po nim ataki bólu  z lewej strony pod żebrami,
taki silny, tępy ból przebijający aż do kręgosłupa.
A ponoć chora trzustka nie lubi błonnika...

I bądź tu mądry, co mi jest ...

Dobrze ,że jest to forum...
W Internecie jest sporo informacji, ale same ogólniki...

Offline

#5 2017-04-20 21:50:12

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 57.0.2987.132

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Może od przebytej nie do końca wyleczonej grypie ten zawał...co do trzustki wyniki krwi i enzymów mogą być dobre a mimo to mogą być jakieś niedomagania zresztą tu na forum większość tak ma....

Offline

#6 2017-04-21 07:09:04

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
Windows 8.1Chrome 57.0.2987.133

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Chcesz powiedzieć ,że się objadam ;-)))
Nic z tego,ważę 56  kg przy wzroście 160, waga trzyma się i nie zmienia.

Mój błąd, zapomniałem dodać, że taki efekt jest po obfitym posiłku, w którym jest dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym:). Takie produkty szybko podnoszą cukier we krwi, który potem gwałtownie spada - i wtedy pojawia się głód i chęć na deser:D. Produkty o niskim IG z kolei sprawiają, że wzrost i spadek cukru jest bardziej rozłożony w czasie i człowiek nie ma wtedy takiej chęci podjadania:)

Jeżeli chodzi o błonnik nierozpuszczalny, czyli ten Colon  C,
to właśnie miewam po nim ataki bólu  z lewej strony pod żebrami,
taki silny, tępy ból przebijający aż do kręgosłupa.

Masz rację, że duże ilości błonnika sa niewskazane w PZT. Ale nawet w PZT tak silna reakcja byłaby dziwna - w końcu to tylko kilka gramów błonnika, tyle ile mogłoby być w standardowym posiłku dla trzustkowców.

W każdym razie faktycznie ciężki z Ciebie przypadek do zdiagnozowania;)

Offline

#7 2017-04-21 07:26:35

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
AndroidChrome 57.0.2987.132

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Mialas rezonans drog zolciowych? Wykluczylabym kamice przewodowa bo ona moze dawac podobne objawy, ale moze to byc i trzustka albo problem ze zwieraczem Odiego - poczytaj o tym. Wyniki krwi i moczu nic nam o trzustce nie powiedza, ciezko cholere zdiagnozowac. [dblpt][slash]

Offline

#8 2017-07-15 16:22:57

Aras
Użytkownik
Dołączył: 2017-07-15
Liczba postów: 3
MacintoshSafari 602.1

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Hej jestem nowy i proszę o radę zdiagnozowano u mnie niewydolność trzustki na podstawie tłustych stolcow utraty wagi i jednego spadku elastasa 17 pozostałe tob500-398-384-328..niemoge utrzymać wagi mimo 6posilkow dziennie czy to możliwe Że wyniki Ok a trzustka szaleje dodam ze miałem za sobą tak mrt dwa razy eus..trzustka jednorodna z minimalnym zwapnienie bez pzt..mówią ze to pozostałość po zapaleniu jakoś w to niewierze wzdecia tez mam boli nie poradzicie cos

Offline

#9 2017-07-16 09:13:56

Simon
Użytkownik
Dołączył: 2017-01-10
Liczba postów: 91
WindowsFirefox 54.0

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Jak z lekami u Ciebie, alkoholem? nic o tym nie piszesz... Czy ja dobrze czytam... masz elastazę 17? poniżej 500? Masz widoczne zwłóknienia tylko na EUS czy w innych badaniach też? Bóle, uczucie pełności po posiłku czy bez też? Mało napisałeś....

Offline

#10 2018-02-25 00:59:39

Edward
Użytkownik
Dołączył: 2018-02-15
Liczba postów: 2
MacintoshSafari 604.1

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Simon jesteś jeszcze na tym forum ??

Wiadomość dodana po 12 min 34 s:
Simon jeżeli chodzi o alkohol niepije ponad rok niepale zwapnienie wyszły w eus i tomografi dwa minimalne tluste stolce raz więcej raz mniej zależy ile kreonu zjem do posiłku elastaza raz 96 raz 180 320 buli niemam biegunek tez nie stolec obfity duża ilość lekarze robiący eus wykluczyli pzt natomiast jeden z nich powiedział ze te zeapnienia i tluste stolce i ta elastza może wskazywać na pzt..jedynie co stwierdzili to niewydolność trzustki zewnątrzwydzielniczej cukier w nirmie kipazy amylazy tez...mogę jesc wszystko oprócz pizzy moim zdaniem jest to pzt bo są zwapnienie i skoki elastazy i tluste stolce czuli coś jest...proszę o poradę

Wiadomość dodana po 17 min 04 s:
Wyczytałem ze skoki elastasy są przy zapaleniach natomiast gastro mi mówił ze tak jest czasami takie skoki w co niewierze sam już niewiem co jest prawda czeka mnie jeszcze badanie genów spin-1 cftr i prss-1 na pzt... każdy lekarz gada mi coś innego i bądź tu madry

Offline

#11 2018-02-25 15:25:48

Simon
Użytkownik
Dołączył: 2017-01-10
Liczba postów: 91
WindowsFirefox 58.0

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

oczywiście że jestem... regularnie zaglądam...odpisałem Ci wcześniej na privat...

nie bardzo rozumiem Twojego lekarza... jeżeli jest problem zewnątrz/wewntąrz wydalniczy, stolec tłuszczowy (nie mylić z kulkami tłuszczu bo to co innego) zwłóknienia/zwapnienia (oczywiście mogą być po OZT) elastaza poniżej 100 - do tego wywiad kliniczny sugerujący podstawę do diagnozy PZT (alkohol) to jest to PZT. Sorry ale takie jest moje zdanie.

Jednak PZT to jeszcze nie wyrok żyć można z tym latami (ważne że Ciebie nie boli ;-))) generalnie chorobę tą opisują jak psującą komfort życia (właśnie przez ból) - jak go nie masz ... żyj zdrowo, nie pal nie pij jedz lekko zażywaj Kreon.

Powiem Ci że jak 15 miesięcy wyluzowałem już na maksa i jest naprawdę duża poprawa... są dni w których zapominam o ewentualnej chorobie;-)))

Offline

#12 2018-02-25 17:56:02

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 604.1

Odp: Czy to jest chora trzustka ?

Święte słowa Simon. Jak nie można tego wyleczyć to trzeba się nauczyć z tym żyć. Ja od pewnego czasu mam zmniejszone dolegliwości, pozatym od czasu do czasu ból w lewej łopatce i rożna konsystencja stolca. Jem wszystko..., niestety nie umiem wytłumaczyć wszystkim dookoła, ze nie mogę tłusto... Jem po swojemu jak jestem u siebie.

Edward musisz to przeżyć, każdy z Nas miał ten moment, ze fiksowal na forum. Ja tez jestem na tym forum codziennie, bo wiem, ze coś z trzustką się zaczęło.

Mam tylko pytanie jakie masz zalecenia prócz Kreonu i pewnie diety?? Jakieś suplementy?? Masz jakieś braki witaminowe??

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
pscip - cs-giercownia - sgtd - speedway2015 - simspeedway2019