Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-03-18 08:42:35

theartmak
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-03
Liczba postów: 8
WindowsChrome 56.0.2924.87

(Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Cześć, mam na imię Artur i mam 26 lat. Moje przygody ze zdrowiem układu pokarmowego zaczęły się w 2009 roku, gdy podczas matury miałem pierwsze zaostrzenie choroby jelit  (jak pózniej się okazało) -Colitis Ulcerosa. Od tego czasu choruje na dość ciężką postać tej choroby i bardzo dużo spędzam w szpitalach (ostatnio mniej). W 2011 miałem pierwszy epizod OZT który współistniał z zaostrzeniem choroby jelit. Po kilku kolejnych OZT lekarze stwierdzili, że choruje na Autoimmunologiczne zapalenie trzustki i przepisali mi sterydy na stałe(które po dwóch latach zniszczyły mi kości i układ endokrynologiczny). Po mniej więcej roku spokoju (w 2013 roku) dostalem kolejnego zaostrzenia jelit i trzustki, ale tym razem ból trzustki pozostał. Pół roku pózniej po wielu poszukiwań odpowiedzi na własną ręke, ponieważ lekarze mieli to gdzieś, ze ból ciągle się utrzymuje, stwierdzono przewlekłe zapalenie po badaniu endoskopowym. Na dzień dzisiejszy schudłem 15 kg od swojej wagi przed chorobą, przyjmuję Kreon 25tys do kazdego posiłku (5xdziennie), posiłki jadam w odstępach ok. 2,5h. Niestety moja waga stoi w miejscu ponieważ z nową dietą i zmniejszoną objętością posiłków cieżko przytyć. Ostatnie OZT miałem rok temu, wywołane przez lekarzy złym lekiem doustnym (już drugi raz...). Na dzień dzisiajeszy bóle potrafię w miarę kontrolować dietą i Kreonem, czasem potrzeba Nospy. I co dalej nie wiadomo... [dblpt])

Offline

#2 2017-03-18 09:25:29

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
Windows 7Chrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Witaj na forum.Niestety tak to juz jest ze z chorobami trzustki lekarze sa na bakier.Nie dosc ze jest ciezki do zdiagnozowania te przerozne stany zalapalne typu Otz czy Pzt sa ciezkie do wykrycia. Trza trafic na madrego lekarza ktory zleci odpowiednie badania i postawi konkretna diagnoze.Ogolnie wszystkie choroby trzustki sa cizkie nie ma na niego leku procz Kreonu Nospy i lekow przeciwbolowych.Lekarze mowia o diecie tak oczywiscie jak najbardziej dieta te leki i powinno pomoc .Niestety stosujac diete leki epizody z bolami sa raz mniejsze raz zaostrzone ale sa.Ta choroba wraca raz i bedzie chyba wracac widze jak moj maz sie z nia zmaga od prawie roku.Zostaje nadzieja i wiara ze bedzie tylko dobrze takze glowa do gory:)Pozdrawiam:)

Offline

#3 2017-03-18 11:32:25

theartmak
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-03
Liczba postów: 8
WindowsChrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Dzięki za odpowiedz, jasne, nastawienie psychiczne to podstawa:) chociaż nie ma co ukrywać, nie jest to proste, ale trzeba sie starać:)

Offline

#4 2017-03-20 10:39:32

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
Windows 8.1Chrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Również witam na forum:)

Po kilku kolejnych OZT lekarze stwierdzili, że choruje na Autoimmunologiczne zapalenie trzustki i przepisali mi sterydy na stałe(które po dwóch latach zniszczyły mi kości i układ endokrynologiczny).

U mnie problemy z trzustką na tą chwilę nadal są idiopatyczne,ale również miałem badania autoimmunologiczne. Na szczęście wyszły negatywne...Modliłem się tylko, żeby nic nie wyszło, bo o ile nadal nie znam przyczyny choroby to wolałem ten stan niż przyjmowanie leków steroidowych. Lekarze mówili, że nie ma się czego obawiać, ale dobrze wiedziałem, że to kit. Leki steroidowe to niestety zamiana jednych problemów na drugie...Współczuję w każdym razie i trzymam kciuki coby z czasem było tylko lepiej.

Na dzień dzisiejszy schudłem 15 kg od swojej wagi przed chorobą, przyjmuję Kreon 25tys do kazdego posiłku (5xdziennie), posiłki jadam w odstępach ok. 2,5h. Niestety moja waga stoi w miejscu ponieważ z nową dietą i zmniejszoną objętością posiłków cieżko przytyć

Ja w takich sytuacjach, kiedy z jedzeniem był problem ze względu na samopoczucie, a waga była niebezpiecznie nisko ratowałem się zmiksowanymi koktajlami z ryżu, płatków owsianych, jaglanych, tłuszczu, bananów, mleka itp. Przy dobrym wietrze można w 0,5-0,7 ml upchać grubo ponad 700 kcal, a smakowo też są ok. Mi takie płynne jedzenie pomagało w trakcie zaostrzeń bólu - nadal czułem mocniejszy ból po jedzeniu (wypiciu mieszanki) ale bez porównania z tym co czułem po zjedzeniu obiadu/kolacji ze "stałych" produktów. No i można dodać, że sam zmiksowany ryż z wodą np. to najdelikatniejszy posiłek poza kleikiem jaki można w siebie wcisnąć, a na pewno łatwiej to wypić niż zjeść - jedzenie białego ryżu bez dodatków jest monotonne:D

Pozdrawiam,

Adam

Offline

#5 2017-03-20 15:11:17

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
Windows 7Chrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Frost - badali Cie na dziedziczne PZT i na to czy jestes nosicielem genu mukowiscydozy?

Offline

#6 2017-03-20 17:41:06

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Nie, ale sugerowali żeby takie zrobić, muszę się dowiedzieć na kolejnej wizycie co i jak. PS dziedziczne to raczej nie jest, nikt inny w rodzinie nie miał problemów z trzustka.

Offline

#7 2017-03-20 18:24:37

theartmak
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-03
Liczba postów: 8
WindowsChrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Dzięki! U mnie jest jeszcze taki problem, ze przed trzustką miałem już dietę na moje jelita, i gdy doszła druga dieta, to odpadły kolejne produkty. Na dzień dzisiejszy staram się uzupełniać braki nutridrinkiem, ale po nim tez boli trzustka, więc pije butelkę przez cały dzień, po kilka małych łyków przy posiłku. Ale to nie są ilości które pozwolą przytyć.

Czasem sam nie wiem, czy gorsze są te jelita czy trzustka:) ale dwa w połączeniu to niezła masakra...tak czy siak, żyje z nadzieją na lepsze

Wiadomość dodana po 20 min 55 s:

Frost napisał/a:

Przy dobrym wietrze można w 0,5-0,7 ml upchać grubo ponad 700 kcal, a smakowo też są ok. Mi takie płynne jedzenie pomagało w trakcie zaostrzeń bólu - nadal czułem mocniejszy ból po jedzeniu (wypiciu mieszanki) ale bez porównania z tym co czułem po zjedzeniu obiadu/kolacji ze "stałych" produktów.

Czyli jeśli powiedzmy zmiksuję obiad, to trzuskta da rade przyjąć na siebie więcej, niż w postaci 'stałej'? Bo nie wpadłem na to wcześniej i jeśli tak jest, to jestem gotowy miksować kazdy posiłek jeśli moge zjeść wiecej pod względem ilości jedzenia oraz kaloryczności itd. [dblpt]D

Btw., do miksowania używasz blendera?

Offline

#8 2017-03-20 23:06:05

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
Windows 7Chrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Potrawa maksymalnie zmikoswana na pewno bedzie latwiej przyswajalna niz jedzenie stale bo wymaga mniej wysilku od ukladu pokarmowego do strawienia, Ty bierzesz Kreon?

Offline

#9 2017-03-21 08:52:32

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
Windows 8.1Chrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Czyli jeśli powiedzmy zmiksuję obiad, to trzuskta da rade przyjąć na siebie więcej, niż w postaci 'stałej'? Bo nie wpadłem na to wcześniej i jeśli tak jest, to jestem gotowy miksować kazdy posiłek jeśli moge zjeść wiecej pod względem ilości jedzenia oraz kaloryczności itd. [dblpt]D
Btw., do miksowania używasz blendera?

W pewnym sensie. Tak mocno upraszczając – im dłużej pokarm z żołądka przechodzi przez dwunastnicę tym dłużej trzustka jest w trybie wzmożonej pracy czyt. wydzielania większej ilości soku trzustkowego. Potrawy w postaci płynnej szybciej wychodzą z żołądka i tym samym szybciej opuszczają dwunastnicę, a co za tym idzie trzustka szybciej przechodzi w tryb standby:). Można powiedzieć, że zmiksowane na gładko jedzenie jest już częściowo „strawione” i żołądek szybciej się z tym upora. Stąd też przy diecie płynnej dolegliwości bólowe mogą być mniejsze i krótsze – nie dam sobie ręki uciąć, że u każdego pomoże, bo każdy jest inny, ale u mnie działało na plus.

PS Z tego powodu m.in. w PZT polecają unikanie produktów z dużą zawartością błonnika – błonnik wydłuża znacząco czas trawienia w żołądku. Można też dodać, że duże ilości tłuszczu i mięso również długo się trawią.

PS2 W związku z powyższym logika nakazywałaby miksować głównie mięso, ale kto by przełknął taką papkę:D. Za to mielenie piersi z indyka/kurczaka na kotlety mielone lub pulpety głupim pomysłem nie jest i zawsze jest to trochę łatwiej strawne niż jednolite mięso:).

PS 3 Taka ciekawostka – trzustka uruchamia zwiększoną produkcję już w chwili wzięcia pierwszego kęsa do ust, stąd pewnie tak błyskawiczne pogorszenie sampoczucia u niektórych – u mnie już po minucie-dwóch zaczynała się jazda jak miałem zaostrzenia.

W każdym razie myślę, że warto spróbować – na pewno ci to nie zaszkodzi, a może pomóc:). Na początku możesz zobaczyć czy twoje standardowe posiłki w postaci zmiksowanej dają jakiś pozytywny efekt, łagodniejsze objawy itp., a później dopiero kombinować z upchaniem większej ilości kalorii:).

Tak, używam blendera z dołączonym pojemnikiem i miksuje dosyć długo, aż zrobi się z tego jednolita masa.

Ty bierzesz Kreon?

Jeśli to było pytanie do mnie to tak – 25 tys. do większych posiłków - zazwyczaj do obiadu:).

A jeszcze tak w związku z tematem bo zapomniałem w innym poście napisać - alternatywą dla nutridrinków mogą tez być kaszki dla niemowląt:) również są tańsze, choć nie w czysto płynnej postaci oczywiście.

Offline

#10 2017-03-21 11:27:14

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
Windows 7Chrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Frost, to Ty bierzesz mala daweczke, masz fajnie, ja do duzego obiadu czasami 2x25 a i tak mam dolegliwosci [dblpt][slash] ludzie na forum biora i po 100 tys a i tak ich boli.. przechlapane [dblpt][slash]

Offline

#11 2017-03-21 11:29:06

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

Katies ale generalnie nikt diagnozy pzt Ci nie postawił??  Ja też obecnie nie biorę kreonu tylko ten ircolon przed posiłkiem.

Offline

#12 2017-03-21 11:30:26

theartmak
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-03
Liczba postów: 8
WindowsChrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

W takim razie spróbuję, dzięki za radę. Coś w tym musi być, bo czasem jak zrobię sobie rosół na piersi z kurczaka z warzywami, to jestem wstanie zjeść całkiem sporo, czuję się napełniony na full i trzustka za bardzo się nie odzywa:) ale na takie gotowanie rzadko mam czas i ochotę.

Co do kaszek to zawsze mam bez-mleczną ryżową smakową w domu:P ( na jelita nie mogę nic związanego z mlekiem) Kiedy nie mam czasu rano gotować normalnych płatków to jest to dobra opcja na szybko przed pracą.

Jeszcze przypomniało mi się coś co sam odkryłem na sobie i jeśli inni tak na to reagują to polecam. Mianowicie, zrezygnować lub ograniczyć do minimum gluten. Ja wcześniej po każdej kanapce z białego pieczywa czułem ciężar w okolicach trzustki, jakbym połknął kamień, plus ból. To samo dotyczy makaronów, ciast i innych zbożowych produktów. Na dzień dzisiejszy z takich produktów jem tylko chleb żytni na zakwasie z piekarni, bez dodatków. Podobno ma śladowe ilości glutenu i czuję róznicę.
I np. kilka tygodni temu nic nie było innego w domu, było późno, wiec skusiłem się na białą bagietkę i po takiej przerwie od glutenu, czułem się strasznie. To samo z cukrem. Odstawiłem cukier do granic możliwości i rok temu pozwoliłem sobie na kawałek świątecznej szarlotki i czułem się koszmarnie z trzustką (pomijając sugar high, który po spadku insuliny zamienił się w totalny dół fizyczny i psychiczny )

Wiec podsumowując, uważam, że minimum (lub zero) glutenu i cukru i bedzie duzo lepiej.

Offline

#13 2017-03-21 12:01:59

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
Windows 8.1Chrome 56.0.2924.87

Odp: (Autoimmunologiczne?) przewlekłe zapalenie trzustki

O ile co do tego czy gluten szkodzi czy nie zdania wśród ludzi i ekspertów są bardzo mocno podzielone (sam unikam takich dyskusji:D) to rezygnacja z pszenicy zawsze jest dobrym pomysłem i u mnie też widocznie wpływa na samopoczucie,a dokładniej ilość energii do życia za dnia:). Mam okresy kiedy praktycznie nie jem zbożowych rzeczy, ale nie odstawiam nigdy na stałe. Ze względu na lenistwo niestety, łatwiej zrobić do pracy kanapki niż coś konkretnego. Jeśli chodzi ściśle o trzustkowców to mogę dodać, że chleb – szczególnie świeży – ma taką właściwość, że w żołądku zlepia się w małe kulki co utrudnia i wydłuża trawienie (Pamiętacie pewnie jak mama ostrzegała żeby nie jeść surowego ciasta/zakalca bo brzuch rozboli – ten sam przypadek co chleb tylko w o wiele  większej skali:D). Także rezygnacja z chleba to eksperyment, który można na sobie przeprowadzić i myślę, że nawet warto:). Zboże z powodzeniem można zastąpić innymi produktami węglowodanowymi.

O tym, że bardzo, ale to bardzo wskazane jest wywalić cukier dodany (biały, trzcinowy i inne wynalazki) z diety to już nikomu chyba tłumaczyć nie trzeba mam nadzieję:D. Ale tutaj już tak łatwo nie jest, bo dodawany jest do masy rzeczy, które kupuje się na co dzień w sklepie.

I np. kilka tygodni temu nic nie było innego w domu, było późno, wiec skusiłem się na białą bagietkę i po takiej przerwie od glutenu, czułem się strasznie. To samo z cukrem.

Heh ma dokładnie to samo, szczególnie jeśli chodzi o cukier i związane z nim wahania nastrojów:D. Ostatnie kilkanaście tygodni prawie codziennie wsuwam coś słodkiego, chyba muszę kolejny detoks zaliczyć.

Frost, to Ty bierzesz mala daweczke, masz fajnie, ja do duzego obiadu czasami 2x25 a i tak mam dolegliwosci [dblpt][slash] ludzie na forum biora i po 100 tys a i tak ich boli.. przechlapane [dblpt][slash]

No mało, bo przy większych ilościach niespecjalnie czułem różnice, jak już to na minus bo zaczynały się  jakieś dziwne sensacje.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
firmappforum - republic-mta - safdgreatelife - leisurerpg - gravityfalls