Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-12-30 14:18:35

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
Windows 8.1Chrome 55.0.2883.87

Objawy ostrego zapalenie trzustki

Piszę tego posta głównie w odpowiedzi na obawy osób, które żyją w strachu przed atakiem OZT, bo widzę, że taki problem jest. Myślę, że wiedza o tym jak wygląda atak OZT pozwoli uspokoić skołatane nerwy i nie panikować niepotrzebnie;). Oczywiście informacje o symptomach OZT znajdziecie na pierwszej lepszej stronie w internecie, ale ja opiszę to trochę z perspektywy własnych doświadczeń:)

PS objawy dotyczą łagodnego OZT (śródmiąższowe obrzękowe zapalenie trzustki), martwiczo-krwotoczne OZT ma bardziej gwałtowny i opłakany w skutkach przebieg. Na szczęście występuje rzadko [~10% przypadków] i mi się nie przytrafiło.

Przechodzimy do meritum sprawy:

1. Pierwszy i najważniejszy objaw to ból. Ale nie jest to ból typu ucisk, dyskomfort, kłucie itp. tylko obezwładniający ból, który nie pozwala Ci się ruszać, jeść, pić, a i oddychanie mocno utrudnia. Bardzo często atak bólu, a tym samym atak OZT zaczyna się nagle. Dosłownie w ciągu kilkunastu sekund ból od lekkiego gniecienia narasta do poziomu, który wymaga hospitalizacji. Zdarza się, że ból narasta do maksymalnego poziomu dłużej, w ciągu kilku-kilkunastu godzin, ale cechą charakterystyczną jest to, że nie ma pomiędzy okresów lepszego samopoczucia. Jeśli atak OZT się rozpocznie, ból będzie narastał cały czas.
2. Drugi typowy objaw to gorączka, która wiąże się ze stanem zapalnym w  organizmie, i której generalnie nie da się zbić bez interwencji w szpitalu. U mnie zazwyczaj to było od 39 st C wzwyż. Gorączka nie musi wystąpić od razu od rozpoczęcia ataku, ale wystąpi na pewno. No i standardowo dojdą do tego dreszcze, jak to w gorączce.
3. Dalej nudności, wymioty - to akurat nie jest objaw, który występuje zawsze. Ja nie pamiętam u siebie takiego.
4. Wzmożone pocenie (leje się z Ciebie jak w 40st upale), podwyższony puls ("walące" serce) - nie wiem czy samo zapalenie jest przyczyną czy po prostu silny ból. Ale te objawy występują zawsze.
5. Pocenie,wymioty, stan zapalny w organizmie oraz problem z piciem z powodu bólu powodują silne odwodnienie.
6. Charakterystycznym objawem, o którym w sumie rzadko kto wspomina jest bardzo ciemne-brązowe zabarwienie moczu, które utrzymuje się przez cały czas trwania zapalenia. Nawet mimo częstego przyjmowania płynów (i częstych wizyt w WC w związku z tym;). Ma to z wiązek z dużą ilością ciał ketonowych w moczu w trakcie ataku OZT. Także objaw ten może posłużyć jako sygnał ostrzegawczy, jeśli ból zaczyna się łagodnie i narasta powoli. UWAGA - taki sam kolor może występować z rana i kiedy pije się mało wody - proszę wziąć to pod uwagę:)
7. Z objawów długoterminowych to błyskawiczna utrata wagi (hiperkatabolizm+głodówka). 10 kg w kilka dni to nic niezwykłego - a w takim tempie nie traci się wagi nawet na głodówce.
8. Wystąpić może również żółtaczka, bóle mięśni, biegunki, których u siebie nigdy nie zauważyłem (bądź nie pamiętam).
9. Co jeszcze istotne - standardowe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie zadziałają w ogóle. Silniejsze leki typu ketonal mogą złagodzić ból we wczesnej fazie OZT (jeśli rozpoczyna się powoli), ale jeśli OZT już się "rozbuja" na maksa to też pewnie nie pomoże. Generalnie zależy od osoby/przypadku. PS Jeśli ból jest na tyle silny, że nie można funkcjonować normalnie to proszę nawet nie myśleć o łykaniu tabletek tylko biegiem na SOR. Z OZT trzeba bezwzględnie lecieć do szpitala, i to tam zadecydują co dalej.


Podsumowując, jeśli oprócz lekkiego bólu, ucisku, innych sensacji nie widzicie u siebie żadnych objawów wymienionych wyżej - naprawdę nie ma żadnych przesłanek, że to jest początek OZT. Oczywiście, trzustka nadal może być źródłem tych sensacji, ale nie każdy ból trzustki musi oznaczać rychłą hospitalizację. Wiem, że to nie łatwe, ale trzeba starać się zachować trzeźwe myślenie, bo nerwy też mają swój udział w naszym samopoczuciu.

To by było na tyle, zdrówka:)

Offline

#2 2016-12-30 20:06:35

Monika39
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-07
Liczba postów: 230
WindowsChrome 55.0.2883.87

Odp: Objawy ostrego zapalenie trzustki

Frost ja co dnia rozpatruję,czy to pieczenie,gniecenie i kłucie to już ozt [dblpt][slash] to jakaś paranoja i tyle. Trudno te nerwy wyłączyć,bo ciało i psychika są jakby nie było całością. Szczegółowo i obszernie opisałeś temat.Dzięki.Ważna i istotna uwaga z barwą moczu. Mi właśnie przy tych natężonych bólach też wali serce,pocę się i jest to chyba związane z  z odczczuciem bólu w każdym przypadku...ale wtedy właśnie chce mi się pić i piję i staram się ruszać co przynosi ulgę.Więc dopóki jestem w stanie poruszać nogami to chyba ok?:)Pozdrawiam i też życzę zdrówka wszystkim forumowiczom!

Wiadomość dodana po 07 min 57 s:
A tak apropos rozróżnienia skąd pochodzi ból brzucha,tzn. z narządów w otrzewnej czy spoza to lekarze rozróżniają:przy pozaotrzewnowym,np.trzustka jest tak połóżona-pacjent jest pobudzony,wzmożona ruchliwość,jeśli otrzewnowo np.jelita pacjent stara się nie ruszać gdyż każdy ruch wzmaga ból. Jednak w ozt też słyszałam,że ból zwala z nóg i leżysz jak kłoda:(Mnie jak boli to się wiercę,zeby znależć dogodną pozycję,pochylenie do przodu też często ulgę przynosi.

Offline

#3 2016-12-30 20:19:26

Azaya
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-18
Liczba postów: 107
Windows 7Chrome 55.0.2883.87

Odp: Objawy ostrego zapalenie trzustki

"Frost ja co dnia rozpatruję,czy to pieczenie,gniecenie i kłucie to już ozt"
ja wyszłam z założenia, że jeśli mogę funkcjonować, to jeszcze PZT i nie umrę. To znaczy umrę, ale troszkę później i z chorobą nie do wyleczenia, a nie taką, która może zamilknąć po jednym razie [dblpt]p.

Mi też serce nawala, rano się budzę mokra - właściwie nie wiem, dlaczego. Bo jednak w nocy to mnie nie boli, a przynajmniej nie tak, by to odczuć. Inna sprawa, że można mi po głowie chodzić i nie obudzić [dblpt]D

Mnie z kolei picie dodatkowo rozpycha i pogłębia ból. Właściwie to mi wszystko pogłębia ból. I właściwie to tylko rano mnie nie boli, a i to nie zawsze.

Zdrowia i - tym niezdiagnozowanym - braku PZT [dblpt])

Offline

#4 2016-12-30 21:10:03

Monika39
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-07
Liczba postów: 230
WindowsChrome 55.0.2883.87

Odp: Objawy ostrego zapalenie trzustki

Azaya a ten ból w plecach masz taki tępy rozpychający jakby? Moje bóle są różne i po bokach i pod lewą i prawą łopatką raz piekące,raz rozpychające raz ściskające i niżej i wyżej niedługo od pięt po czubek głowy będzie boleć!Tobie też tak bóle się zmieniają?

Offline

#5 2016-12-30 21:24:17

Azaya
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-18
Liczba postów: 107
AndroidChrome 34.0.1847.76

Odp: Objawy ostrego zapalenie trzustki

Teraz miałam opasający pierwszy raz, a wcześniej kłucia albo taki zwykły ból, że po prostu boli. Zmieniłam pozycję, plecy nie bolą, za to nadbrzusze rozpycha. Mam ostatnio tak książkowe bóle, że chyba ja to PZT dostałam, jak zaczęłam sobie wmawiać : )

Offline

#6 2017-01-01 10:09:07

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
Windows 7Chrome 55.0.2883.87

Odp: Objawy ostrego zapalenie trzustki

Witam tak jak napisal Frost o OZT wszystko sie sprawdza te same objawy mial moj maz ostre w epikryzie ze szpitala napisali ostre zapalenie trzustki wiec tez nie jest dobrze czy zle .Niewazne czy ostre czy przewlekle walczy z tym od ponad pol roku wczesniej pobolewalo lecz nikt nie pomyslal ze to moze byc trzustka dopiero kiedy mocno dala bol.Pozdrawiam wszystkich i zycze wtym Nowym Roku wszystkiego dobrego mniej bolu i duzo zdrowka.

Offline

#7 2017-01-15 18:06:16

div
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-07
Liczba postów: 8
UnknownFirefox 50.0

Odp: Objawy ostrego zapalenie trzustki

Frost czy zawsze podczas OZT miales podwyzszona amylaze we krwi i w moczu?

Offline

#8 2017-01-16 09:56:19

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
AndroidChrome 55.0.2883.91

Odp: Objawy ostrego zapalenie trzustki

Tak, zawsze skakały do góry  [dblpt])

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
cyberlife - dzikiechomiki - omilos - kara - wylegarnia