Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2020-06-30 20:00:42

mitap0831
Użytkownik
Dołączył: 2020-06-30
Liczba postów: 3
AndroidChrome 83.0.4103.106

ozt u starszej osoby - pytanie

Witam, jestem pierwszy raz na forum także przepraszam jeśli temat był już poruszany. Mam pytanie jak to jest z tym ozt. Moja babcia miesiąc temu trafiła do szpitala z ozt, wcześniej nigdy nie miała takich problemów. W szpitalu leczona była kroplówkami i lekami przeciwbolowymi, amylazę z krwi (jeśli tak to się nazywa) miała na poziomie 800. Ogólnie lekarze nie dawali babci wielkich szans na przeżycie, dodam że babcia ma 83 lata. Po tygodniu stan zaczął się delikatnie poprawiać, a po dwóch amylaza była na poziomie 300. Niestety potem pojawiły się duszności i woda w płucach, miała podawany tlen. Obecnie sytuacja bardzo się poprawiła , nie ma już duszności może normalnie oddychać, parametry trzustkowe powoli spadają, lekarze stwierdzili w trzustce niewielki stan martwiczy, ale jak to lekarz powiedział jest to w takim miejscu że nie powinno to stanowić dużego problemu. Niestety mimo że parametry są w miarę ok, to babcia nie ma na nic siły, nie może nawet zjeść samodzielnie jest karmiona dojelitowo, nie ma chęci żeby wstać choć lekarz twierdzi że już powinna, podejrzewa u niej depresje, dostaje na to jakieś leki, sytuacji nie poprawia też fakt że nie ma odwiedzin, mamy tylko kontakt telefoniczny ale teraz babcia nie chce nawet telefonu odbierać. Kiedyś lekarz przeprowadził ja do okna i kazał samej wrócić i była w stanie to zrobić. Już sami nie wiemy co myśleć, babcia już będzie miesiąc w szpitalu, niedługo prawdopodobnie wróci do domu, a w tym momencie nie korzysta z toalety i nie je samodzielnie, warzy ponad 100 kg. Lekarze twierdzą że bez jej chęci i woli zdrowia nie są w stanie więcej pomóc. Mamy nadzieję że jej stan się poprawi ale nie zanosi się na to. Mam pytanie do ludzi w starszym wieku lub ich opiekunów jak wyglądała rekonwalescencja takiej osoby, czy jest potrzebna jakaś rehabilitacja. Babcia mówi że niedobrze jej na widok jedzenia i nic nie przelknie, przez co prawdopodobnie nie ma na nic sił. A jak to było u was młodych czy też nie byliście w stanie długo po chorobie patrzeć na jedzenie. Co wam pomogło na załamkę gdy że zdrowej osoby staliście się osoba z ograniczeniami? Możecie polecić jakąś książkę z dieta dla osoby po ozt?

Ps. Przepraszam że tyle pytań na raz, ale chciałam zapytać osób które to przeżyły i mogą coś doradzić dlatego że sama nic o tym nie wiem. Odpowiedz na nawet jedno z pytań będzie pomocne. Dziękuje i przepraszam za brak składu.?

Offline

#2 2020-06-30 20:49:54

dagami
Użytkownik
Dołączył: 2017-04-13
Liczba postów: 79
AndroidChrome 83.0.4103.106

Odp: ozt u starszej osoby - pytanie

Współczuję babci, współczuję rodzinie, po ozt musi mieć czas na dojście do siebie, to bardzo osłabia bo to bardzo silny stan zapalny, stąd u babci niemoc.
Jedyne co mogę polecić to książkę pt, żywienie w chorobach wątroby, dróg żółciowych i trzustki.
Bardzo duzo przepisów łącznie z ciastami, sama z wielu korzystam a w zasadzie już w większości jem właśnie tak
Siły życzę a babci zdrowia

Offline

#3 2020-06-30 21:12:14

mitap0831
Użytkownik
Dołączył: 2020-06-30
Liczba postów: 3
AndroidChrome 83.0.4103.106

Odp: ozt u starszej osoby - pytanie

dagami napisał/a:

Współczuję babci, współczuję rodzinie, po ozt musi mieć czas na dojście do siebie, to bardzo osłabia bo to bardzo silny stan zapalny, stąd u babci niemoc.
Jedyne co mogę polecić to książkę pt, żywienie w chorobach wątroby, dróg żółciowych i trzustki.
Bardzo duzo przepisów łącznie z ciastami, sama z wielu korzystam a w zasadzie już w większości jem właśnie tak
Siły życzę a babci zdrowia

A jak myślisz ile potrwa ta niemoc, jak długo może coś takiego potrwać. Wiem że nikt mi nie odpowie konkretnie bo u każdego może być inaczej tym bardziej u starszej osoby. Ale jakieś ramy czasowe?

Wiadomość dodana po 03 min 35 s:
Lekarze twierdzą że babcia świetnie poradziła sobie z ozt jak na swój wiek i choroby współistniejące. Twierdzą że jeśli nie dostała gorączki w trakcie choroby to ją uratowało

Offline

#4 2020-07-01 06:00:42

dagami
Użytkownik
Dołączył: 2017-04-13
Liczba postów: 79
AndroidChrome 83.0.4103.106

Odp: ozt u starszej osoby - pytanie

Nie mam pojęcia i nie powiem Ci ile babcia będzie dochodzić do siebie, nie jestem lekarzem ale jeśli lekarze mówią, że babcia lekko przeszła ozt to tylko dobry znak

Offline

#5 2020-07-11 21:49:28

mitap0831
Użytkownik
Dołączył: 2020-06-30
Liczba postów: 3
AndroidChrome 83.0.4103.106

Odp: ozt u starszej osoby - pytanie

Witam wszystkich którzy to czytają, babcia wróciła do domu po miesięcznym pobycie w szpitalu. Lekarze mówią że cudem wyszła z tego w takim wieku. Co prawda wygląda i czuję się tak jakby przez ten miesiąc przybyło jej ponad 10 lat, bardzo się męczy, nie ma siły, je tyle co nic a do tego nie ma wiele produktów które toleruje, naszczęście korzysta sama z toalety choć ma problemy żeby wstać, porusza się z balkonikiem. To straszne jak ta choroba wyniszcza organizm bo z całkowicie sprawnej osoby babcia stała się zależna od wszystkiego od innych. Ale przede wszystkim cieszymy się że babcia przeżyła  i już jest z nami. Może da to nadzieję osobą i im bliskim zmagającym się z tą choroba, babcia mimo ciężkiego stanu i wieku powyżej 80 lat dała radę,.choć choroba zostawiła po sobie konsekwencje zdrowotne to jednak żyje, a my mamy nadzieję że sytuacja będzie się poprawiac. Od siebie napisze żeby bliscy zadbali o psychikę osoby która przejdzie to paskudztwo, i nie tracili nadziei.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
wfinfo - wylegarnia - motylki - testowanie - omilos