Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-02-12 20:05:49

izamarek
Użytkownik
Dołączył: 2018-02-12
Liczba postów: 1
WindowsChrome 58.0.3029.110

pzt

U mojego przyjaciela stwierdzono epizod ozt w przebiegu pzt na podstawie usg i badań krwi. lekarz stwierdził, że rozwinęła się cukrzyca IIIc co jest dowodem na zaawansowaną postać ptz. Przyjaciel nadużywa alkoholu około 20 lat z przerwami, stan po kilku ozt. Ostatni epizod toksycznego ozt równo rok temu w badaniu CT nie wykazał cech pzt. Nie było cukrzycy. Czy to możliwe, że przez rok rozwinęło się pzt i to do tak zaawansowanej postaci, na którą wskazuje cukrzyca (podobno rozwija się gdy trzustka jest zdegradowana w ponad 90%). Czy cukrzyca mogła wystąpić teraz w wyniku ozt i może się cofnąć i nie musi świadczyć o zaawansowanej postaci pzt? W USG wyszły zwapnienia i takiś torbiel. Wiem, że może to świadczyć o pzt, ale czy może też być pozostałością po przebytych licznych ozt? Czy badanie USG jest bardziej miarodajne w potwierdzeniu pzt, czy CT jest czytelniejsze? Czy lekarz może po jednym badaniu USG i cukrzycy stwierdzić, że jest to zaawansowana postać pzt. Dodam, że przez ten ostatni rok od ostatniego epizodu ozt, nie pił alkoholu (wszywka alkoholowa). Nie schudł, nie uskarżał się na biegunki, bóle brzucha. I ostatnie pytanie, jakie są rokowania co do długości przeżycia w zaawansowanej pzt biorąc pod uwagę, że pacjent nie będzie pił alkoholu i prowadził zdrowy tryb życia. Wiem, że to trudne pytanie, ale chociaż, jakie są światowe szacunki na ten temat?

Offline

#2 2018-02-14 15:01:20

Simon
Użytkownik
Dołączył: 2017-01-10
Liczba postów: 91
WindowsFirefox 58.0

Odp: pzt

Zwapnienia moga być śladem po przebytym OZT.
20 lat picia może być powodem PZT.
Najbardziej wartościowym badaniem trzustki jest EUS, wcześniej RM, wcześniej TK, wcześniej USG.

Aby stwierdzić PZT przeprowadza się wywiad lekarski, określa się objawy kliniczne analizuje badania obrazkowe. Te 3 składowe określają czy jest to PZT. Hmm zazwyczaj PZT alkoholowe jest bolesne ... więc jak nie ma bóli, nie ma biegunek i nie schudł - to to dobrze rokuje.

Niech chłop przestanie pić, jesć tłusto, zacznie się pilnować i odczeka z rok i powtórzy badania...

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
avr - tauron - krpg - osiedleplatanowe - ochrona1920