Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-09-01 19:45:16

mml11
Użytkownik
Dołączył: 2017-09-01
Liczba postów: 12
WindowsChrome 60.0.3112.101

Echogeniczność trzustki

Witam. Mam pytanie. Ponieważ od jakiegoś czasu miewam tylko i wyłącznie luźne stolce, zdarza się, że są tam resztki niestrawionego pokarmu, a do tego dziwny ból z lewej strony pod żebremw skali 1 do 10 to 1, taki jakby tępy, nie jest intensywny, ale potrafi być męczący, jakby dyskomfort. Tego dochodzą wzdęcia, gazy, wcześniej miewałem częste luźne wypróżnienia, zwłaszcza takie po zjedzeniu obiadu, że natychmiast musiałem biec do toalety, uczucie przelewania, burczenia w brzuchu. Wypróżnienia zazwyczaj rano, takie, że muszę iść do toalety i już. Lekarz powiedział mi, że to jest IBS, przepisał Xifaxan i probiotyki, po tej kuracji pojawiły się nawroty luźnych wypróżnień, w tym te po posiłku. Obecnie biorę lek duspatalin retard i stolce są luźne, lecz minęły mi te biegunki po obiedzie, wzdęcia sa mniejsze, gazy są ale też mniej, głównie występują rano przed wypróżnieniem i wieczorem. Lekarz mówi, że to IBS, a ból w lewe stronie to rozdęta okrężnica.
Zrobiłem sobie gastroskopię, ponieważ czasem po posiłku odczuwałem takie jakby szczypanie z okolicy żołądka. Gastroskopia idealna. Byłem na USG, wszystko w normie, ale lekarz badając trzustkę stwierdził, że podwyższona echogeniczność, zapytał mnie o wiek, powiedziałem, że mam 34 lata i stwierdził, że tak może być, po czym na opisie wyniku, jest napisane, że trzustka bez zmian.
Czy ta echogeniczność może świadczyć np. o zapaleniu? Czy któraś z osób chorych na trzustkę miał związek choroby właśnie z tą podwyższoną echogenicznością?

Ostatnio edytowany przez mml11 (2017-09-01 19:46:47)

Offline

#2 2017-09-02 02:10:46

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 60.0.3112.107

Odp: Echogeniczność trzustki

Wpisałem na necie Twoje zapytanie o tą echgenicznosc i znalazłem taką odpowiedź:Taki wynik USG trzustki nie budzi niepokoju. Jest prawidłowy, a wzmożona echogeniczność miąższu trzustki świadczy tylko o zwiększonej gęstości miąższu lub niewielkiemu np. stłuszczeniu lub zwłóknieniu samej trzustki i nie wskazuje na patologię (może to być związane z wiekiem pacjenta lub jego wagą). Sam osobiście poszerzył bym diagnostykę mo rezonans lub tomograf. Bo objawy są jak przy trzustce a ibis to lekarze każdemu wmawiaja bo najprościej a że to banda durni i kretynow to w tym kraju najlepiej leczyć się samemu....niestety..

Offline

#3 2017-09-02 05:45:34

Monika39
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-07
Liczba postów: 230
Windows 7Chrome 60.0.3112.113

Odp: Echogeniczność trzustki

Coś z tą echogenicznością jest,że jeśli nie ma żadnych dolegliwości+wiek już nie pierwszej młodości to może tak być(narząd z wiekiem nie jest ten sam...),ale może mieć również związek ze stanami zapalnymi,mi kedyś lekarz na któryms z wielu usg powiedział,że mam gruboziarnistą i wpisał trzustka b/z!!!Nie wiem,jakby bali się postawienia diagnozy???Ale na ostatnim EUS też b/z i normalne usg w szpitalu też b/z(tyle,że wtedy dolegliwości nie miałam),ale wcześniej wiele razy ataki i okresy bólowe!To co mija????Nie wierzę,żeby do normy wracała,bo trzustka się nie regeneruje.....Chyba,że po jednorazowych incydentach,u mnie bóle nie jeden raz:(już były....

Wiadomość dodana po 01 min 23 s:
Np. lamblioza u dzieci jeśli powoduje zapalenia trzustki to obraz jest gruboziarnistej trzustki....

Offline

#4 2017-09-02 15:32:45

mml11
Użytkownik
Dołączył: 2017-09-01
Liczba postów: 12
MacintoshSafari 604.1

Odp: Echogeniczność trzustki

Lekarze nie umieją postawić diagnozy, a człowiek sie meczy i musi wykonywać kosztowne badania nie wiadomo czy nawet potrzebnie. U mnie zrzucają na dietę i IBS. Objawy są podobne. Bardzo dziwne jest, ze np. pomaga mi Nifuroksazyd w sytuacjach biegunkowych. Czy u was tez to tak działa, ze pomaga wam Nifuroksazyd, Xifaxan? Czy raczej nic jeżeli trzustka choruje, to nic nie działa? Nie pamietam od kiedy robiłem normalny stolec, zawsze rzadki i papkowaty, często ten „zapach” jest taki jakby kwaśny. Nie wiem sam jaki kierunek obrać, czy wykonywać np. rezonans czy udać sie do gastrologa.

Offline

#5 2017-09-02 16:12:51

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 60.0.3112.107

Odp: Echogeniczność trzustki

Gastrolog weźmie 150 i powie Ci ze masz ibis tyle w tym temacie....rezonans ja miałem 3 i gówno z tego żaden nic nie pokazał tak jak i reszta badań. Mi stolec poprawił się np po tabletkach asmax 500 wcześniej essentiale forte na wątrobę brałem i też się polepszyl....nie wie
od czego to wszystko zależy...już trochę kasy wydałem i na lekarzy i na badania i nic a dolegliwości są typowo trzustkowe...

Offline

#6 2017-09-02 17:58:34

mml11
Użytkownik
Dołączył: 2017-09-01
Liczba postów: 12
MacintoshSafari 604.1

Odp: Echogeniczność trzustki

Czyli pomógł Ci lek na jelita. Czasem to wszystko wyglada jak ibs, czasem jak problemy z trzustka. Lekarz jak nie wie to mówi, ze ibs. Mi powiedział, ze jestem za młody na szukanie u siebie chorób, a jak będę szukał, to zaczną pojawiać sie objawy wegetatywne, trafie do szpitala i mnie tam wykończą. Nie wiem juz sam.

Offline

#7 2017-09-02 18:20:47

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 60.0.3112.107

Odp: Echogeniczność trzustki

Noo mi też tak mówił mam 33 lata.Już nerwice i Bóg wie co jeszcze mi wmawiala...kręgosłup.....No stolec się poprawił ale ból i dyskomfort został.....No fakt taki ze wykończy nas ale polska służba zdrowia niestety.

Offline

#8 2017-09-05 09:34:25

mml11
Użytkownik
Dołączył: 2017-09-01
Liczba postów: 12
MacintoshSafari 604.1

Odp: Echogeniczność trzustki

Jeszcze mam takie pytanie. Czy w waszym przypadku stolec ma ciagle ten sam dziwny zapach? Tj w moim przypadku jest on albo intensywnie, albo mniej ale o takim samym zapachu, jakby sfermentowany i nie ma zapachu jak to oddawało sie stolec normalnie, tylko taki jakby ocet winny sfermentowany. Nie jest to smród jakiś zabójczy i długo sie utrzymujący, ale ma nienaturalny zapach. Często on sie zmienia na gorszy jeżeli zjem np. paprykę, wtedy śmierdzi bardziej, a tak utrzymuje sie albo mniejsza albo większa sfermentowana, jakby kwaśna woń. Cieżko go do czegoś porównać. Nie jest to na pewno smród gnilny, jak to opisują w opracowaniach.

Offline

#9 2017-09-07 15:51:40

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
AndroidChrome 58.0.3029.83

Odp: Echogeniczność trzustki

Brzmi jak normalny zapach kupy [dblpt]) to bakterie go robia na taki kwasny [dblpt])

Offline

#10 2017-10-01 15:34:42

mml11
Użytkownik
Dołączył: 2017-09-01
Liczba postów: 12
WindowsChrome 61.0.3163.100

Odp: Echogeniczność trzustki

Witam ponownie.
Byłem u gastrologa, dostałem zlecenie na obszerne badanie krwi i kału, łącznie z Salmonellą, Shigella, lambliami. W chwili obecnej leki Ircolon, Metospasmyl i Kreon.

Po tych lekach, a biorę je kilka dni ustąpiły uporczywe gazy, stolec jakby lepiej uformowany, choć zdarzają się burczenia i przelewania w jelitach, dyskomfort w boku również się pojawia i dziwny ból żołądka(?) głównie po śniadaniu.

Offline

#11 2017-10-01 22:47:50

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Echogeniczność trzustki

Stary lecz sie to będę wiedział jesli to nie trzucha, w którym kierunku sam sie badać. Zdrowia:)

Offline

#12 2017-10-03 09:27:52

leczsiesam36
Użytkownik
Dołączył: 2017-05-23
Liczba postów: 27
WindowsChrome 61.0.3163.100

Odp: Echogeniczność trzustki

Trzymam kciuki za mml11. Też chciałbym wiedzieć jaką ścieżka diagnostyczną podążać [dblpt])

Offline

#13 2017-10-21 17:17:17

mml11
Użytkownik
Dołączył: 2017-09-01
Liczba postów: 12
WindowsChrome 61.0.3163.100

Odp: Echogeniczność trzustki

Jestem już po pierwszej części badań krwi i kału. Powiem w skrócie, że wszystkie wyniki są dobre. Lipaza, lamblie, TGA, wątrobowe, tarczycowe itp., miałem lekko podniesione monocyty, ale to raczej przez to, że krótko przed badaniami miałem przeziębienie.
Czekam teraz na wyniki badań wymazu kału w SANEPIDZIE. Podczas przyjmowania leków Ircolon, Metospasmyl i Kreon, moje objawy trochę się zmniejszyły, zwłaszcza jeśli chodzi o gazy i stolec, który teraz jest raz dziennie i jest bardziej zbity niż poprzednio. Ciągle jednak pojawia się dyskomfort (jakby wzdęty balonik) i lekki ból z lewej strony, na linii żeber. Miałem też jeden dzień, że załatwiałem się samym śluzem. Teraz kończą mi się leki i mam obserwować swój stan, prowadzę też rejestr wypróżnień.
Lekarz na samym początku zasugerował, że to jelito drażliwe, ale jak stwierdził potrzebuje wyników badań, aby uzyskać pewność.
Dodam jeszcze, że jestem na diecie bez smażonego, tłustego, ciężkostrawnego i gazującego pożywienia.

Offline

#14 2017-10-22 23:22:51

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Echogeniczność trzustki

Kolego diagnozuj sie tak jak pisałem:). Zdrowia.

Offline

#15 2017-10-23 11:25:35

leczsiesam36
Użytkownik
Dołączył: 2017-05-23
Liczba postów: 27
WindowsChrome 61.0.3163.100

Odp: Echogeniczność trzustki

@ mml11 W poście 1.09 pisałeś o echogeniczności stwierdzonej przy badaniu USG. Co lekarz na ten temat? Bo u mnie też wyszła podwyższona echogeniczność i lekarz nie przejął się tym więc nie wiem jak interpretować ten wynik w kontekście dysfunkcji trzustki. Chyba nikt nie ma pomysłu jak to leczyć i dlatego nie stawiają diagnozy.

Offline

#16 2017-10-24 13:54:37

mml11
Użytkownik
Dołączył: 2017-09-01
Liczba postów: 12
WindowsChrome 61.0.3163.100

Odp: Echogeniczność trzustki

leczsiesam36 napisał/a:

@ mml11 W poście 1.09 pisałeś o echogeniczności stwierdzonej przy badaniu USG. Co lekarz na ten temat? Bo u mnie też wyszła podwyższona echogeniczność i lekarz nie przejął się tym więc nie wiem jak interpretować ten wynik w kontekście dysfunkcji trzustki. Chyba nikt nie ma pomysłu jak to leczyć i dlatego nie stawiają diagnozy.

Już odpowiadam. O podwyższonej echogeniczności lekarz wykonujący USG poinformował mnie ustnie, nie zapisał nic w opisie badania. Wspomniałem o tym gastrologowi, to on stwierdził, że musi opierać się na wyniku badania czyli na opisie i nie będzie się do tego odnosił.
Temat został zignorowany. Pierwszy lekarz wykonujący usg, powiedział, że trzustka zmienia się razem z wiekiem i taki obraz może być widoczny.

Offline

#17 2017-10-25 10:55:58

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Echogeniczność trzustki

Ja bym zrobił jeszcze jedno USG z prośba o umieszczenie tej informacji w opisie. Zawsze jest to jakiś punkt zaczepienia do dalszej diagnostyki.

Offline

#18 2017-10-29 19:13:58

mml11
Użytkownik
Dołączył: 2017-09-01
Liczba postów: 12
WindowsChrome 61.0.3163.100

Odp: Echogeniczność trzustki

cf3a46ece3663fce11c2de9a18246abd.jpg

Przez czas leczenia poprawił się wygląd stolca, czasem pojawiają się wzmożone gazy, zwłaszcza popołudniu. Przez cały okres leczenia odczuwałem okresowo dyskomfort w lewej części ma wysokości żołądka pod żebrem, co zaznaczyłem na rysunku, ale w tym tygodniu, zwłaszcza po zjedzeniu śniadania odczuwałem tak jakby ból żołądka na środku żołądka, co też zaznaczam na rysunku. W środku tygodnia ból w centralnej częsci żołądka mi się nasilił po południu, był taki mrowiący bardziej promieniujący do wysokości sutków i odczuwalny na środku pleców. Co ważne nasilał się jak leżałem na boku, albo się pochylałem.  W nocy musiałem spać na plecach, bo jak obróciłem się na bok to mnie męczył, kolejnego dnia lekko zabolało mnie w lewej częsci na wysokości żołądka i później z prawej strony taki ból rwący, który bym określił mianem nerwobólu. Obecnie wszystko się uspokoiło i pojawia się ten dziwny dyskomfort (taki jakbym coś tam miał i chciał się tego pozbyć) z lewej strony pod żebrem.

Skończyłem brać leki, teraz pozostaje mi obserwacja organizmu i zgłoszenie się do lekarza.

Ostatnio edytowany przez mml11 (2017-10-29 19:15:37)

Offline

#19 2017-10-31 14:37:28

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Echogeniczność trzustki

Jakbym swoje bóle opisywal. Ja tylko nie mialem bólów związanych z ruchem. Jedynie tkliwości i dyskomfort w jamie brzuszczej. Takie bóle pod sutkami jakby kości rosły ja odczuwałem. Dawno juz tych mocnych boli nie miałem, ale za to mam baloniki po prawej i lewej stronie żeber i nie moge sie ułożyć do snu. Ja juz leków tez nie biorę, chodź z objawów niepokojących to od wczoraj zaczął mnie bolec węzeł chłonny pod żuchwą. Nawet nie mam jak wejść do lekarza, bo ciagle w pracy....

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
countryrpg - whitenight - ostrze - to-jest-test - lion-hc