Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-07-30 07:55:35

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
WindowsChrome 51.0.2704.103

Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Witam,

Poniżej umieszczam link do w miarę aktualnego (2012r.) artykułu zawierającego informację o najczęstszych niedoborach składników i mikroskładników u pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki oraz o nowych trendach w leczeniu dietetycznym. Zaskoczony szczególnie byłem wzmianką o taurynie: "Eksperymentalne badanie wskazało, że tauryna redukuje stres oksydacyjny i hamuje włóknienie trzustki". Nie sądziłem, że coś takiego jest możliwe, warto zgłębić temat później jak sądzę:). W każdym razie polecam się zapoznać.

http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/u … 1_2012.pdf

Pozdrawiam [dblpt])

Offline

#2 2016-11-08 18:55:05

Monika39
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-07
Liczba postów: 230
WindowsChrome 54.0.2840.71

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Ja też czytałam o wpływie tauryny na zmniejszenie procesu włóknienia,w którym biorą udział komórki gwiaździste tylko tam była mowa o wątrobie,ale artykuł ,który wkleił Frost daje nadzieję,chyba pobiegnę jutro po tran i poszukam preparatów z tauryną:),albo będę jadła karmę moich kotów,bo tam jest zawsze dodatek tauryny:)))))))

Offline

#3 2016-12-23 18:55:29

div
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-07
Liczba postów: 8
UnknownFirefox 50.0

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Artykuł zawiera informacje jak zminimalizować ból przy pzt,pewna grupa badanych po półrocznej kuracji wogóle nie odczuwała bólu,ja od ok. 2 miesiecy stosuje kwas askorbinowy,witamina E,beta karoten,taurynę i kurkumę w połączeniu z olejem lnianym dodaje do posiłku,od wczoraj włączyłem selen zgodnie z opisem,nadal odczuwam ból ale nie z tą samą intensywnością,jest lepiej ale do normalnego funkcjonowania brakuje. Od kwietnia biorę kreon 10000  do kazdego posiłku ale po tym nigdy nie odczuwałem różnicy. Czy ktoś stosuje jakis rodzaj diety z zastosowaniem witamin i minerałów i zaobserwował jakieś pozytywne rezultaty? Wierze,że tym kierunkiem można znacznie opanować ból tylko kwestia częstotliwości i proporcji stosowania.

Offline

#4 2016-12-26 06:56:59

Monika39
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-07
Liczba postów: 230
WindowsChrome 55.0.2883.87

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Div ja jakiś 2 tyg. temu kupiłam Supradyn Energy w aptece firmy Bayern.Normalnie 40zł to kosztuje,al był w promo za 27zł i powiem Ci,że tam jest wszystkiego w dawkach po 100% zapotrzbowania,a wit C ,chyba nawet 300%,wcześniej chyba jakieś chelatowe olimpu witaminy stosowałam i powiem Ci,że nie wiem ,czy to zbieg okoliczności ,ale ostatnio jest dużo lepiej:)Tam jest tż żelazo,którego mam za mało i b.niską hemoglobinę i niestty żelazo spowodowało,że mam ...straszne zaparcia z którymi nigdy normalnie problemu nie miałam,jak na 2 dni odstawiłam,to w toalecie i było problemu:),no i masz babo placek! Wiem,że jeśli o antyoksydanty chodzi,to na efekty kilka tygodni,a nawet miesięcy trzeba poczekać.Jeśli o dawki chodzi,to nie zostały on jasno ustalone(w artykule tak pisali),ale A,C,E powinno być dośc dużo.Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim duuuuuuuużo zdrówka i zero bólu!!!!!!

Offline

#5 2016-12-27 18:19:23

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
WindowsChrome 55.0.2883.87

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Ciężko mi się wypowiedzieć teraz na ten temat. Musiałbym odstawić to co biorę żeby stwierdzić czy mi to pomaga:D. W każdym razie od kiedy biorę te suplementy jak w artykule to rzadziej zdarzają mi się gorsze dni. Może to przypadek, nie wiem.

Offline

#6 2016-12-27 20:28:47

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
Windows 7Chrome 55.0.2883.87

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Mam pytanie czy stosujecie naprawde scisla diete trzustkowa jesli tak to jaka np jednodniowy jadlospis  .Mam tez pytanie skoro dieta trzustkowa jest tak bardzo obkrojona to co brac by dostarczyc organizmowi dziennego zapotrzebowania.Lekarze mowia ze ziola i zaden olej lniany nie pomaga a Wy jak sadzicie ?

Offline

#7 2016-12-27 20:59:50

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
AndroidChrome 55.0.2883.91

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Tak, stosuje na codzień dietę trzustkową wg produktów które umieściłem w poście w tym dziale. Raz w tygodniu średnio pozwalam sobie na coś z poza listy jak się dobrze czuje oczywiście. Co do reszty:

1) Sądzę, że dieta wg produktów z tej listy nie jest okrojona ze składników odżywczych, może conajwyzej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zabraknąć i tłuszczów omega 3 jak ktoś źle zongluje tluszczami w diecie.
2) ostrzejsze wersja diety trzustkowej, stosowana w rekonwalescencji po ostrym lub przy bolącej trzustce w pzt faktycznie jest dosyć uboga, głównie produkty z białej mąki,  kleiki, ryż i warzywa niektóre.
3) owszem, nie ma ziół na trzustke. Nie wiem co lekarze mieli na myśli mówiąc, że olej lniany nie działa. Oczywiście, nie sprawi, że trzustka wyzdrowieje, ale dostarczy kwasów omega 3, których w diecie trzustkowca może być  mało.
4) w artykule wyżej są wypisane najczęstsze niedobory, na tej bazie można dobrać sobie suplementy:-)

Wiadomość dodana po 11 min 51 s:
Mój przykładowy dzień w sumie niczym się nie różni oddnia innych, tyle że produkty mało tłuste. Rano kanapki z ciemnego chleba, zamiast masłem mazniete olejem kokosowym i na to jakieś dodatki. Na obiad kasza jaglana, ryż, ziemniaki plus pieczone, gotowane mięso i jakieś warzywka. W miedzyczasie jakas przekaska. Na kolacje zmiksowana mieszanka mleka,  płatków owsianych, oleju lnianego, bananów, jabłek, nektarynek itp. kakao naturalne, miodu, płatków jaglanych (w różnych konfiguracjach).

Offline

#8 2016-12-28 20:13:00

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
AndroidChrome 52.0.2743.98

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Dzieki Frost zobaczymy co wyjdzie z tego mojego ustalenia diety w ostatecznosci pozostaje wizyta u dietetyka.Pozdrawiam.

Offline

#9 2016-12-29 09:13:38

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
Windows 8.1Chrome 55.0.2883.87

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Wizyta u dietetyka to zawsze dobry pomysł, ale trzeba dobrze trafić, bo istnieje ryzyko, że potraktuje Cię standardową rozpiską odbijaną na ksero od dekady:P. Dieta dla trzustkowca powinna powinna być indywidualnie dostosowana  w zależności od tolerancji na poszczególne produkty:)

Offline

#10 2016-12-29 17:17:38

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
Windows 7Chrome 55.0.2883.87

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

A znacie moze dobrego dietetyka we Wrocławiu?

Offline

#11 2016-12-29 20:49:23

Monika39
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-07
Liczba postów: 230
WindowsChrome 55.0.2883.87

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Kasia ja myślę dobrą książkę o diecie przy chorobach trzustki kupić,a i tak indywidualnie trzeba próbować po czym jest nie najlepiej z samopoczuciem

Wiadomość dodana po 02 min 01 s:
Chodzi o to,że jeden może mleko,inny nie.Tak samo z owocami jeden zaszkodzi inny przejdzie itd,ale ogólne zasady trzeba znać w żywieniu osób z tym schorzeniem

Offline

#12 2017-01-04 09:45:23

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
Windows 8.1Chrome 55.0.2883.87

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Tak jak pisze Monika, trzeba trochę eksperymentować na sobie, dlatego pomoc dobrego dietetyka zawsze się przyda. Niestety nie pomogę znaleźć bo jestem ze Szczecina:)

Offline

#13 2017-01-04 10:56:56

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
AndroidChrome 52.0.2743.98

Odp: Leczenie dietetyczne w przewlekłym zapaleniu trzustki - artykuł

Jak narazie sama przyrzadzam obiady z glowy troche poczytalam troche z doswiadczenia i zobaczyny co i jak.Wiadomo z czasem skoncza sie pomysly co na obiad itd ale poki co jest oki.Pozdrawiam z Wroclawia pochmurnego.;)

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
virtualworld - avillan - annamojeforum - simspeedway2019 - forumtoxiccity