Przewlekłe zapalenie trzustki - FORUM

Forum stworzone dla osób zmagających się z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to nasze miejsce w sieci, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami, dowiedzieć czegoś o PZT i OZT lub po prostu porozmawiać o swoich problemach.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#26 2017-02-24 12:07:31

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
AndroidChrome 55.0.2883.91

Odp: Biegunka tluszczowa?

Wszystko sie zgadza ale poczatki tez byly inne najpierw zapalenie zoladka i dwunastnicy i tak leczyli po w tyg wyszlo ze ostre zapalenie trzustki w stopniu lekkim do tego a ostatnio jak byl to juz przewlekle zapalenie trzustki.I tak zostalo lekarze nie chca poglebiac badan czy cos innego nie jest kamienie czy zlogi jakies szpital wzoruje sie na wypisach ze szpitali oto cale leczenie.

Offline

#27 2017-02-24 12:40:50

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
Windows 7Chrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Kasiu, przewlekle zapalenie rozwinelo sie na tle ostrego zapalenia, niestety jest mozliwa taka opcja, sa ludzie, ktorzy maja nawracajace ostre zapalenia przez lata a nie maja przewleklego zapalenia nawet nigdy, a sa osoby, ktore po jednym ostrym zapaleniu maja juz przewlekle, ta choroba jest bardzo zroznicowana u kazdego wiec nikogo nie mozna porownywac, czy maz moze jesc owoce? Koniecznie powinien jesc jak najwiecej winogron, ile wlezie! To dla was wszystkich trzustkowiczow informacja tez Kochani, wpychajcie w siebie winogrona, one maja zbawienny wplyw na trzustke. Jestem w kontakcie z facetem ktory 2 lata lezal w bolach i meczarniach, mowili mu, ze jego trzustka jest juz w bardzo zlym stanie, jadl codziennie duzo winogron i zapalenie zniknelo, nie ma kompletnie nic. Pokazywal mi wyniki, lekarze sami nie wiedzieli co mu powiedziec [dblpt]) I to nie jedyny taki przypadek ktory znam wiec trzeba miec nadzieje,ze sie to przynajmniej zaleczy tak, zeby nie dawalo objawow [dblpt])

Offline

#28 2017-02-24 12:57:16

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
AndroidChrome 55.0.2883.91

Odp: Biegunka tluszczowa?

Katies maz juz wiele probowal z owocow moze jesc banany i mandarynki jak na ta pore roku.Niestety po jablku czy pomaranczy zle sie czuje tak samo nic co zawiera cytryne i jej kwasy.Nie wiem jak z winogronami kiedys zjadl i tez narzekal byc moze to byly poczatki choriby i dlatego.Tak samo nie moze jesc chleba z ziarnami tez zle sie czuje mowi ze boli a kupilam chleb z ziarnami siemia lnianego.Dodaje kurkume i imbir do potraw tak samo jak rozmaryn i tymianek .Pije olej lniany dodawajac do zupy czy ziemniakow i herbatke typowa na trzustke.

Offline

#29 2017-02-24 13:35:56

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Kupiłem wczoraj olej z Czarnuszki zobaczymy bo po 2 dniach stosowania nic powiedzieć nie mogę...

Offline

#30 2017-02-24 14:44:56

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
Windows 7Chrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Kasiu, chleb z ziarnami odpada - najlepszy jest bialy, zwykly albo bulka albo rogalik, zadne ciemne i inne takie bo one maja duzo blonnika a to wcale zdrowe dla trzustki nie jest. Proponuje zebys sprobowala z gotowanymi owocami, np. ugotuj jablko w goracej wodzie, do tego ryz i cynamon - to tak na deser, maz ma enzymy? Jesli nie koniecznie powinien je brac. Oprocz tego kup kurkume w tabletkach i pestki winogron w tabletkach - te 2 suplementy sa najlepsze. Do tego dbaj zeby przyjmowac duzo witaminy C i magnezu. Maz powinien zrobic sobie badanie na vit. D - duzo osob z trzustka ma ja obnizona i trzeba ja wtedy tez koniecznie suplementowac - brak vit. D fatalnie wplywa na kosci i miesnie.
Dbaj zeby pil min. 1,5 l dziennie plynow - trzustka musi byc nawodniona, czy ma problemy ze stolcem albo dolegliwosci gastryczne inne niz bole? Ja duzo przerobilam przez ten rok i mam sporo roznych obserwacji po samej sobie i zaden lekarz mi tego nie powiedzial bo oni tylko daja kroplowke i do widzenia nic ich nie obchodzi. [dblpt](

Offline

#31 2017-02-24 14:54:15

Kasia
Użytkownik
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 132
AndroidChrome 55.0.2883.91

Odp: Biegunka tluszczowa?

A wiec tak z piciem napojow typu woda nie ma problemu zawsze duzo pil nawet zanim zachorowal.A co do witamin typu wapno czy inne to hmm ostroznie mowi ze doac lekow bierze .Tez jedtem tego zdania ze skoro dieta jest obkrojona to wiadomo ze nie dostarcza organizmowi wystarczajacej ilosci witamin choc ma hemoglobine lepsza niz ja co jem wszystko.Ze stolcem nie ma problemu chodzi czesto.Bierze enzymy trzustkowe typu Kreon 2500 do tego ma Mezopral na zmniejszenie kwasow w zoladku.Ja tez duzo czytam pisze z ludzmi na ten temat bo lekarze niewiele w tej dziedzinie wiedza.

Offline

#32 2017-02-24 16:17:00

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
Windows 7Chrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Ja czytalam wlasnie pare publikacji na temat tego, ze witaminy same powoduja powrot trzustki do zdrowia bo zmniejszaja stres oksydacyjny, ktory jej szkodzi wiec pewnie warto cos pobrac, rozumiem z tabletkami nikt nie chce za duzo brac, a maz jakie ma zmiany w trzustce?

Offline

#33 2017-02-24 16:47:10

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
WindowsChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Hej, czy ktos jest w stanie mi wyjasnic, czemu skoro moja elastaza jest powyzej 500, trzustka wyglada normalnie, wyniki mam normalne, moje stolce sa czesto luzne, z niestrawionym jedzeniem i zoltym/pomaranczowym kolorem? Czesto maja tez duzo bialych kropek w srodku takich jakby nie wiem co to jest? Niestrawiony tluszcz?

Hej, wprawdzie nie mam pomysłu co nie tak może być u Ciebie, to ponownie przypominam wszystkim, że problemy z niestrawionym tłuszczem nie muszą pochodzić tylko od trzustki:). Np. jeśli z jakiegoś powodu wchłanianie tłuszczu w jelicie jest zaburzone, to nawet mimo tego, że trzustka działa prawidłowo to będą problemy z "dwójką";)

Ja sama nie wiem ile można maksymalnie czekać,aż pzt ujawni się w badaniach...,ach co ma być to będzie:)

I nikt inny na tym świecie tego nie wiem obawiam się:/ Mogą minąć lata zanim pojawią się pierwsze widoczne ślady.

Ale resztki pokarmowe niestrawione są z różnych przyczyn i chyba trzeba by mię w opłakanym stanie trzustkę,żeby od tego były...Wystarczy pszyspieszony pasaż jelitowy,np.w stresie.

Dokłądnie, różne przyczyny mogą być. PS co do marchewki to akurat nie trzustka, marchewka to sama woda i węgle:P

Cześć, od dawna Was wszystkich czytam, ale nie widziałem sensu się wypowiadać do teraz...

Witam kolejną osobę na forum:)

Jak spytałem się żony o  to czy ja dużo piłem to mnie wyśmiała, dlatego nie wiem co może być przyczyną.

Czasem wystarczy urodzić się pod nieszczęśliwą gwiazdą:/

Jak wyglądają Wasze oczy?? Czy są one takie bardziej przekrwione, brzydkie(pisze o gałkach ocznych), może jakieś worki pod oczami macie??

Osobiście nie miałem tego problemu, chyba, że od zbyt długiego przesiadywania przed monitorem:)

No lekarz miał na myśli że trzustka została zgnieciona poprzez dźwignie mało prawdopodobne..... No ale tak mówił.

Moim zdaniem conajmniej zabawna teoria. Nie sądzę by sztangiści, trójboiści i inni co dźwigają żelastwo mieli problemy z trzustką. Chyba, że od bicia koksu.

Katies z tego co czytałem to nasze dolegliwości mogą być początkiem PZT i do morfiny to trzeba ta trzustke trochę poćwiczyć.

Możesz rozwinąć ten fragment z "ćwiczeniem" trzustki? Ja tylko wiem tyle, że trzustka niezbyt dobrze reaguje na morfinę.

Ogólnie ja widzę dużo poprawę w moim samopoczuciu przy stosowaniu Kreonu i diety np. dzisiaj sobie pozwoliłem na za dużo i już coś mnie cmi bardziej niż zwykle.

Idę o zakład, że 90% lepszego samopoczucia to sama dieta:)

Katies wiesz co myśle, ze dla alkoholików dyskomfort w nadrzuszu poprostu nie występuje. Jak maja odczuć dyskomfort na znieczuleniu?? Oni trafiają z bólami jak maja już pewnie zwapnienia i trzustkę w rozpadzie to wtedy ból zaczyna się ogromny.

Pewnie tak, był taki jeden na osiedlu mojej babci, co po każdym chlaniu zwijał się z bólu...Pewnie trzustka albo wątroba.

Oni od poczatku maja bole wymagajace morfiny i wcale nie maja trzustki w rozpadzie, niektorzy nie maja zadnych zmian a bardzo cierpia, trzeba oddzielic pzt od zaburzen dysfunkcyjnych trzustki - to nie jest to samo.

I to trzeba wyraźnie podkreślić, PZT jest szalenie zróżnicowaną chorobą pod względem przebiegu i objawów i nie można generalizować.

To dla was wszystkich trzustkowiczow informacja tez Kochani, wpychajcie w siebie winogrona, one maja zbawienny wplyw na trzustke.

Kolejny z przykładów tego, jak zróżnicowane jest PZT. Winogrona z pestkami są na liście niezalecanych produktów:). Każdy musi sam eksperymentalnie dobrać sobie dietę, jedyne czego unikać trzeba bezwzględnie to nadmierna ilość tłuszczu:)

Kasiu, chleb z ziarnami odpada - najlepszy jest bialy, zwykly albo bulka albo rogalik, zadne ciemne i inne takie bo one maja duzo blonnika a to wcale zdrowe dla trzustki nie jest.

W ramach ciekawostki - nie tyle niezdrowe co wydłuża trawienie i tym samym pracę trzustki oraz może utrudniać wchłanianie tłuszczy co jest istotne jak ma się zaburzenia wchłaniania i braki w witaminach. Osobiście jem często ciemne pieczywo (bez zaren) i nie czuje się po tym gorzej.

Dbaj zeby pil min. 1,5 l dziennie plynow - trzustka musi byc nawodniona

Podpisuje się rękami i nogami.

Uufff, to chyba wszystko co chciałem powiedzieć:D:D

Offline

#34 2017-02-24 16:57:51

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
Windows 7Chrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Frost - a moze to po prostu przejsc i nie rozwinac sie w pzt? Slyszales o takich przypadkach kiedys?

Offline

#35 2017-02-24 18:58:22

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
Windows 8.1Chrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Katies ja czytałem o ziarnach z winogron:D i kurkumie. Dzisiaj mam taki dzień, że czuje się świetnie. Naprawdę dawno takiego nie miałem. Zjadłem nawet trochę kiełbasy i spokój. Kreon biorę niesystematycznie i też nie twierdze, że ma on zbawienny wpływ. Za to piję dużo melisy i chyba działa, bo nawet w normalnej egzystencji  jestem spokojniejszy, co kiedyś było wyjątkiem.

Tak się zastanawiam... pisaliście o skali bólów to ja mam tak na 1 do 2 i zastanawiam się czy wcześniej mój organizm w ogóle reagował na takie ćmienia. Idę o zakład, że nawet nie zwracałem na takie coś uwagi.

Frost "poćwiczyć" znaczy po prostu kolejne błędy dietetyczne i ataki bólowe. Samo nie boli i każdy atak pogarsza funkcjonowanie trzuchy.
Fajnie jest się wymieniać doświadczeniami i cieszę się, że w końcu odważyłem się popisać.

Offline

#36 2017-02-24 19:25:30

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

No ja też dzisiaj nie najgorzej ale zjadłem trochę sera żółtego i już wzdęcia pełne jelita gazów że aż ciężko mi się oddycha...:-) no ser sam tłuszcz w zasadzie...

Offline

#37 2017-02-24 20:39:20

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Katies, jeśli to jest PZT to nie możliwości żeby przeszło. Jeśli to dolegliwości trzustkowe wynikające z jakichś wad fizycznych, złogów, kamieni, torbieli itp.  to można się pozbyć problemu po zdiagnozowaniu i wyleczeniu.

Offline

#38 2017-02-24 21:56:04

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
AndroidChrome 55.0.2883.91

Odp: Biegunka tluszczowa?

Frost ale ja pytam o zaburzenia funkcjonalne mi lekarz mowi, ze moge miec takie wlasnie...

Offline

#39 2017-02-25 19:03:35

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Biegunka tluszczowa?

Katies a to forum, o którym piszesz to jest anglojęzyczne?? Podaj jakiś adres tego forum.

Offline

#40 2017-02-25 19:49:04

Frost
Administrator
Dołączył: 2016-06-11
Liczba postów: 270
WindowsChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Offline

#41 2017-02-26 18:29:48

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Biegunka tluszczowa?

Jeszcze jedno?? Jak macie bóle pod żebrami to one sa jakoś głęboko w brzuchu umiejscowione?? Czy zaraz tak jak gdyby pod skóra?? No i jesli boli Was w okolicy żołądka to boli was zaraz pod tkanką skórna czy głęboko?? Jakie sa wasze odczucia??

Offline

#42 2017-02-26 18:59:32

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Ciężko mi to opisać raz głęboko raz pod skórą a czasem poprostu czuje właśnie tak jakby trzustke..nawet to nie ból tylko gniecie tak. Czasem taki ścisk..klucie no różne te bóle są. Generalne mam już ich dosyć chodź nie są mocne.  U Ciebie jak to wygląda??  Acha czasem tak mnie gniecie że wydaje mi się że ciężej mi się oddycha chodź może to być somatyczne sam nie wiem.

Offline

#43 2017-02-26 19:24:46

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Biegunka tluszczowa?

No ja wlasnie nie mam bólu głębokiego. Taki jakby na żebrach i jak mam na wysokości żołądka to tak jakby zaraz pls skóra. Nie wiem co mam o tym myśleć... dzisiaj kolega mi powiedział, ze dla niego mam dobra nerwice:(. Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, wszystkie badania w normie. Tylko ten stolec mnie wkurza, bo chyba jest tłusty:(. Chodzą jakieś smugi po wodzie. Ps. przy małej ilości zjedzonego tłuszczu. Masakra. Chyba pójdę do psychiatry po prochy i sprawdzę jak po nich... ból jest naprawdę malutki.

Offline

#44 2017-02-26 19:28:57

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Możliwe że na tle nerwowym ale stolec daje do myślenia...a jaki on jest objetosciowo duży??  Pozatym łatwo się komuś coś mówi jak go nic nie boli....No musiał byś uderzyć do psychiatry po jakieś psychotropy.

Wiadomość dodana po 01 min 56 s:
A pozatym jak się szybko traci na wadze bez przyczyny to oznacza że chyba nic sobie mię wymyśliłes.. Chodź faktycznie mi już psycha siada czasami.....chodź najgorzej było w grudniu....chodź mimo wszystko nadal mam czarne myśli...

Offline

#45 2017-02-27 00:02:10

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Biegunka tluszczowa?

Jak sobie pomyśle to ja najpierw zacząłem czytać dlaczego mam taki słaby stolec... co z połączeniu z pokluwaniem w lewym boki dało mi wyrok w postaci zapalenia trzustki... Potem to juz leciało, brak apetytu, brak chęci do czegokolwiek. Nie umiem powiedzieć co byłoby gdybym nie wyczytalbym w internecie o chorobie. Z każdym z kim rozmawiam to wszyscy sie ze mnie śmieją, bo wiedza jak sie prowadziłem i niby nie mam sie czym przejmować. Co do nerwicy to jak sobie tak zaczynam analizować to rzeczywiście ja na niczym innym sie teraz nie skupiam, jak na tym co sie dzieje z brzuchem, czy kłuje czy bulgocze, nie wiem co o tym myśleć. Musze to skonsultować.

Offline

#46 2017-02-27 05:43:50

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

No internet potrafi nabawic strachu....pewnie skonsultować nie zaszkodzi...też jestem za bardzo wsłuchany w swój organizm no ale właśnie dlatego że kłuję gniecie itp nic nie dzieje się bez przyczyny..

Offline

#47 2017-02-27 09:39:02

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Czesiek a co znaczy slaby? Ja codziennie rano musze isc ok 10 i to jest tak ze mi sie zachce i musze isc szybko [dblpt][slash] dzis mialam zielono-brazowawo-zolty kolor [dblpt][slash] i te biale kropki, zalamuje mnie to, ze stolec juz mam taki jakby moja trzustka byla w rozpadzie i nic nie trawila , kolezanka ktora ma udokumentowane pzt ma nadal normalne a choruje od 5 lat, nie rozumiem tej choroby [dblpt](

Offline

#48 2017-02-27 09:51:02

czesiek
Użytkownik
Dołączył: 2017-02-23
Liczba postów: 208
MacintoshSafari 602.1

Odp: Biegunka tluszczowa?

Wiesz co ja nie mam nagłej potrzeby wypróżniania. Najbardziej niepojące są te plamki tłuszczu na wodzie, no i kolor taki wojskowy brąz. Jeśli wiesz o czym pisze. Taki brązowy, ale jakby przecierajacy się z zielonym, nie zawsze, ale jednak. Bóle jakie masz?? Jak długo trwające?

Offline

#49 2017-02-27 14:23:51

Katies29
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-23
Liczba postów: 268
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Czesiek moze to nie jest tluszcz, ja tez mam takie kolory nieciekawe, nienaturalne takie brazowe itp itd, a co Ci mowi lekarz na to?

Wiadomość dodana po 01 min 08 s:
Ja nie mam boli, raczej sciski takie i niestrawnosc ale to nie sa bole typowe... objawy mam rok...

Offline

#50 2017-02-27 15:22:36

Yerzyk
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-11
Liczba postów: 226
AndroidChrome 56.0.2924.87

Odp: Biegunka tluszczowa?

Na jakiej podstawie Twojej koleżance zdiagnozowali Pzt??  Jak sobie radzie przez te 5 lat Twoja koleżanka??  No mnie dzisiaj pobolewa tak 1-10 to dał bym 3. . Chodź w weekend nie bardzo trzymałem jakąkolwiek dietę był bigos rosól itp....chodź czasem wydaje mi się że nie ma znaczenia co zjem bo czuje brzuch cały czas....

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
bonesloves - budowlanka - nasypowa1 - pentamon - polskierogale